Wypożyczanie samochodu za granicą – o czym warto pamiętać?

Wynajęte auto jest bardzo dobrym rozwiązaniem w czasie wycieczek. Nie zawsze jest możliwość dojazdu do wybranych miejsc prywatnym samochodem. Szczególnie, jeśli planujemy wyjazd na wyspę. Wtedy dobre rozwiązanie to wypożyczenie samochodu w miejscu wypoczynku, co stanowi znaczne ułatwienie w podróżowaniu, ponieważ jesteśmy bardziej elastyczni i możemy zwiedzić dowolne, wybrane przez nas miejsca, nie skupiając się jedynie na tych, polecanych przez biuro podróży.

Wiele lokalizacji, szczególnie po sezonie, ma słabo funkcjonującą komunikację. Wypożyczony samochód jest w tym przypadku dużym udogodnieniem. Internet dysponuje wieloma stronami, na których łatwo i szybko wynajmiesz auto za granicą. Rezerwacja pojazdu pozwoli na wybór interesującej nas klasy auta oraz zapewni, iż w danym czasie nie zabraknie dla nas czterech kółek – szczególnie w sezonie urlopowym.

Warto przed zarezerwowaniem samochodu pomyśleć, czy decydujemy się na auto od pośrednika, czy bezpośrednio od firmy. Zdecydowanie pewniejsza jest druga opcja, ponieważ mamy wówczas do czynienia z właścicielem i możemy być pewni, że auto będzie na nas czekało. Pośrednik zbiera po prostu wiele ofert na swojej stronie. Działa to na zasadzie wyszukiwarki hoteli czy noclegów, gdzie znajdziemy rozmaite propozycje w różnych cenach.

Warto też dowiedzieć się, jakie koszty poniesiemy w razie szkody. Przede wszystkim istotną sprawą jest informacja, czy w cenie wynajmu auta otrzymamy także CDW (collision damage waiver). Jest to nie tyle ubezpieczenie samochodu, co rezygnacja firmy wypożyczającej auto z domagania się pełnego zadośćuczynienia w razie wypadku lub kolizji. W umowie powinna pojawić się konkretna kwota, jaką wypożyczający powinien zapłacić za uszkodzenie auta. Cena, podobnie jak przy wynajmowaniu auta w Warszawie, zawsze jest zależna oczywiście od klasy samochodu.

Należy pamiętać również o sprawach, które reguluje podpisywana umowa: czy wiek wpływa na koszty (bardzo często osoby młode, poniżej 25 roku życia zostają obciążone dodatkowymi opłatami) oraz jak wygląda postępowanie, gdy auto zostanie skradzione. Warto też przed wypożyczeniem oraz zaraz po oddaniu auta zrobić zdjęcia, które mogą okazać się przydatne w razie jakichkolwiek problemów.

Możliwość wypożyczenia samochodu przydaje się zwłaszcza w trakcie wycieczek na wyspy. Szczególnie popularny jest wynajem aut na Majorce czy Sycylii. Jest to też wygoda dla rodzin, które podróżują z małymi dziećmi. Dzięki czterem kółkom stają się niezależni i mobilni. Mogą skupić się na rodzinie i zwiedzaniu interesujących ich zakątków. Z małymi dziećmi problemem są przede wszystkim długie trasy – tutaj ten problem znika. By podczas podróży skupić się przede wszystkim na odpoczynku i wspaniałych chwilach spędzonych z najbliższymi, nie należy oszczędzać na ubezpieczeniu samochodu. Polecane jest full insurance, które pozwala spać spokojnie.

Samochód w podróży może być czymś niezastąpionym – czymś, co pozwoli zobaczyć ciekawe, nieznane wcześniej miejsca z zupełnie innej perspektywy. Każdy, kto choć raz zdecydował się na taką formę podróży, na pewno do niej powróci. Jest to niezawodne, szczególnie na wyspach, gdzie komunikacja jest ograniczona. Warto jednak znacznie wcześniej zająć się rezerwacją auta, szczególnie, gdy podróżujemy w sezonie urlopowym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x