Wczasy last minute w Portugalii

Wczasy last minute w Portugalii

Portugalia bywa nazywana mniej znaną siostrą Hiszpanii. Rzeczywiście, kraj który wydał na świat Fernando Pessosę nie jest tak częstym celem wyjazdów turystycznych, jak sąsiednia Hiszpania. A jednak, Portugalia jest niemniej piękna od swojej większej siostry. Warto również zaznaczyć, że jest to kraj także znacząco odmienny od Hiszpanii, zarówno pod względem lokalnego kolorytu, jaki znajdziemy na portugalskiej prowincji lub w miastach, jak Porto lub Lizbona, jak też pod względem pejzaży.

Przede wszystkim, portugalskie wybrzeże to nie tylko akwen Morza Śródziemnego, lecz również bezkresny Ocean Atlantycki. Portugalia to także kraj wielu niezwykłych zabytków, często rozsianych po niewielkich portugalskich miasteczkach, urzekających swoim niepowtarzalnym kolorytem. Podróżnicy znający Portugalię często mówią, że kraj to pod pewnymi aspektami przypomina Polskę. Podczas gdy głośna Hiszpania jest krajem słońca, imprez i milionów turystów, Portugalia jest znacznie bardziej kameralna, cicha i poetycka. Tę kameralną poetyckość w najpiękniejszym wydaniu znajdziemy chyba spacerując po wąskich uliczkach Lizbony, miasta które w niczym nie przypomina wielkiej Barcelony czy jeszcze większego Madrytu.

Co warto zobaczyć w Portugalii?

Na powyższe pytania najłatwiej byłoby odpowiedzieć: wszystko. Postarajmy się jednak wybrać trzy konkretne Portugalia oferta last minute, chociaż oczywiście będzie to wybór w sporej mierze arbitralny.

Przede wszystkim więc: Porto i Lizbona, czyli dwa największe portugalskie miasta. Lizbona to słynne miasto pisarzy i artystów. To właśnie tutaj rozkwitał niezwykły geniusz między innymi Fernando Pessoi. Lizbona z pewnością kojarzy się głównie z wąskimi, urokliwymi uliczkami a także lizbońskimi tramwajami. To skojarzenie jest jak najbardziej słuszne, jednak stolica Portugalii to także miasto wielu zabytków i niezwykłych miejsc. Wystarczy wspomnieć, że na terenie całego zespołu miejskiego znajdują się aż trzy budowle posiadające status Światowego Dziedzictwa Unesco, w tym przede wszystkim zapierający dech w piersiach Mosteiro dos Jerónimos. Do tego trzeba dodać liczne place, mnóstwo urokliwych kafejek, księgarni i restauracji, składających się na jedyny w swoim rodzaju koloryt Lizbony.

Zupełnie odmiennym, chociaż położonym niedaleko Lizbony miastem jest Porto. Będac tutaj mamy wrażenie, iż obcujemy z zupełnie inną Portugalią. Wąskie uliczki, kameralny spokój, poetycki minimalizm- to wszystko urzeka nas w stolicy Portugalii. W Porto z kolei wydaje się nam, iż widzimy Portugalię z czasów jej imperialnej świetności, z okresu, kiedy ten niewielki kraj wysyłał w świat odkrywców i zdobywców, którzy powracali doń przywożąc nie tylko złoto, lecz także nowe obyczaje, style architektoniczne i inny, pełen rozmachu klimat wewnętrzny. To wszystko doskonale widać właśnie w Porto: mieście pełnym monumentalnych budowli, szerokich placów i ulic zdobionych tropikalnymi drzewami. Porto jest także położone na samym brzegu Oceanu Atlantyckiego, co jeszcze dodatkowo wzmacnia wrażenie, iż znajdujemy się na ostatnim skraju Europy, w miejscu, skąd przed wiekami w dalekie podróże wyruszali słynni portugalscy odkrywcy. Ze wszystkich atrakcji i pięknych miejsc Porto najlepiej charakter tego miasta oddaje chyba Avenida dos Aliados: wprost gigantyczna aleja, tak szeroka, że kojarząca się raczej z ogromnym placem.

I wreszcie ostatnia, czyli trzecia z propozycji jeżeli chodzi o last minute Portugalia. Oczywiście mowa o portugalskiej Maderze. To miejsce, w którym z początku czujemy się skonfundowani. Z jednej strony Madera to bowiem rajskie plaże niczym z tropików, z drugiej zaś niezrównane, górzyste pejzaże przywodzące na myśl Nową Zelandię. Kto chociaż raz był na Maderze, spacerując wąskim odcinkiem plaży ciągnącej się u podnóża potężnych masywów górskich, ten wie doskonale, że ten portugalski archipelag nie ma sobie równych a wizyta na nim pozostaje w pamięci na zawsze. Oczywiście, na Maderze znajdziemy również mnóstwo świetnych hoteli, restauracji i dyskotek, przeznaczonych dla tych turystów, którzy nie chcą całkowicie „odrywać się od cywilizacji”.

Wybierz last minute Portugalia z serwisem eWakacje.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x