Wakacje pełne przygód – samochodem na wakacje

Planując wakacje stajemy nie tylko przed dylematem wyboru miejsca, w którym chcemy spędzić wolny czas. Równie ważny, choć często marginalizowany, pozostaje temat… dojazdu na miejsce. Choć zwykle nie zastanawiamy się nad alternatywami, domyślnie decydując się na samolot, warto rozważyć także inne opcje, zwłaszcza jeśli mogą sprawić, że urlop okaże się być pełnym przygód wypadem wspominanym przez lata. Tankujemy do pełna i…

Bez względu na to czy decydujemy się na all inclusive czy na przykład czarter jachtu w którymś z europejskich krajów, stajemy nie tylko przed wyborem odpowiadającego nam regionu czy klimatu. Równie ważną sprawą może okazać się wybór środka transportu, który pozwoli nam dotrzeć do miejsca startu. Dla jednych problematyczna, innym kwestia dojazdu okazuje się być kolejnym sposobem urozmaicenia urlopu. Czynników decydujących jest wiele – pierwszym i jednym z najważniejszych jest całkowity czas, jaki możemy poświęcić na cały wyjazd. Pierwsza myśl idzie oczywiście w kierunku samolotu, który szybko, nienużąco i często po okazyjnej cenie pozwoli nam dotrzeć we właściwą okolicę. To dobre rozwiązanie, kiedy nasz czas jest ograniczony, a my marzymy o leniuchowaniu czy jachtingu i to w zupełności nam wystarcza.

A co, gdyby urozmaicić naszą wyprawę? Podróż do miejscowości docelowej może być bowiem sama w sobie fascynującą przygodą dla całej rodziny. Mając więc kilka dni zapasu, dysponując własnym w miarę komfortowym samochodem (chociaż może i pamiętamy heroiczne wyprawy „maluchem” za granicę z pełnym ekwipunkiem) warto rozważyć dotarcie na miejsce własnymi siłami. Niewątpliwymi zaletami takiego rozwiązania jest całkowita niezależność – nie tylko możemy zatrzymać się w dowolnym miejscu, co jest szczególnie ważne, kiedy podróżujemy z dziećmi, ale także po drodze zwiedzić kawałek Europy. Właśnie po to wybiera się tego typu mobilność – to od nas zależy, którędy powiedzie nasza trasa, bo niemal wszędzie dotrzeć można różnymi drogami – bardziej i mniej bezpośrednimi, ale z ciekawymi zakątkami po drodze, dla których warto czasem nadłożyć trochę kilometrów.

Własny transport sprawia, że na naszą wyprawę możemy spakować się na tyle, na ile pozwalają możliwości samochodu i nie musimy kierować się na przykład przepisowymi wymiarami walizek w autokarze i samolocie czy listą przedmiotów, których brać na pokład nie możemy. W naszym ekwipunku może znaleźć się nawet namiot, jeśli zdecydujemy się przenocować gdzieś po drodze na łonie natury – wszystko zależy od naszych preferencji, bowiem możemy jechać przez spokojniejsze i urokliwe okolice albo zatrzymać się w którymś z bardziej popularnych miast i zwiedzić okolicę.

Nic tak nie buduje rodzinnych wspomnień jak wspólne przygody czy zwariowane sytuacje, które na długo zapadają w pamięć. Już na etapie przygotowań do takich łączonych wakacji można zaangażować w nie całą rodzinę i uwzględnić zainteresowania każdego. Dla dzieci z pewnością ciekawe okażą się napotkane po drodze parki rozrywki, zoo czy interaktywne muzeum, dorośli chętnie zwiedzą zabytki czy zatrzymają się w lokalnej restauracji. Niech każdy spróbuje znaleźć na trasie coś, co szczególnie przypadnie mu do gustu. Ciekawym doświadczeniem jest podróżowanie przez różne kraje z możliwością choć pobieżnego posmakowania lokalnej kultury i zwyczajów. Oczywiście nie obędzie się bez przygotowania pod kątem zapoznania się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, czy koniecznością uiszczania opłat za przejazdy (winiety itd.). Pozwoli to uniknąć przykrych sytuacji i odpowiednio rozplanować budżet.

Nie zawsze jednak wybór samodzielnego dotarcia jest słuszny. Choroba lokomocyjna, niepewny pojazd czy tylko jeden kierowca w podróżującej ekipie to argumenty przemawiające przeciw dojazdowi samochodem. Nie chcemy mieć niemiłych doświadczeń i dotrzeć na miejsce zmęczeni, zwłaszcza, że podczas rejsu czekają nas kolejne atrakcje. To opcja dla osób aktywnych, żądnych przygód, komunikatywnych i samodzielnych – bez GPSa, mapy i kontaktu z mieszkańcami poszczególnych krajów nie obędzie się.

Jeśli tylko nie boisz się wyzwań, chcesz wyjść poza swoją strefę komfortu i przeżyć coś niezwykłego, zdecyduj się na podróż własnym samochodem. Pełny bak, niezależność, podążanie za ciekawością, kontakty z ludźmi, walizka doświadczeń i przygód czeka…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x