Skoki spadochronowe – czy są całkowicie bezpieczne?

Skok ze spadochronem to doskonała okazja, aby zobaczyć Ziemię z lotu ptaka. To sposób na pokonanie własnych słabości, na zrobienie czegoś szalonego i spełnienie swoich marzeń. Często jednak pojawia się pytanie – czy rzeczywiście skoki spadochronowe są bezpieczne?

Aktualnie wiele szkół oferuje skoki spadochronowe tym, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Dla początkujących najlepszym rozwiązaniem są skoki tandemowe, podczas których instruktor skacze wraz z uczestnikiem, natomiast także można zdecydować się na szkolenie AFF, dzięki któremu można skakać już samodzielnie. Wbrew pozorom skakanie ze spadochronem, przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie jest sportem wysokiego ryzyka. Nawet więcej kontuzji zdarza się w przypadku narciarstwa czy też wyczynowej jazdy na rowerze. Od czego wobec tego zależy bezpieczeństwo skoków spadochronowych?

Sprzęt jest najważniejszy

Podstawą bezpiecznego skakania ze spadochronem jest odpowiedni sprzęt. To w szczególności specjalny spadochrony dopasowany do danej dyscypliny, przykładowo do skoków tandemowych jest on inny niż do skoków z akrobacjami. Jego stan techniczny musi być nienaganny, wobec tego każdorazowo przed użyciem musi być on dokładnie sprawdzony. Aktualnie często używa się specjalne automaty AAD, które samoczynnie otwierają czaszę spadochronu zapasowego, jeżeli z jakichś powodów na określonej wysokości nie otworzy się spadochron główny.

Również ważny jest sprawny samolot, który ma wznieść w przestworza uczestników skoków spadochronowych. Musi być również sprawny technicznie, nieprzeładowany i kierowany przez pilota z doświadczeniem i odpowiednimi uprawnieniami.

Najbezpieczniej w tandemie

Dla tych, którzy chcą spróbować skakania ze spadochronem, najbezpieczniejszą opcją na początek będzie zdecydowanie się na skok tandemowy. Nie trzeba przechodzić do niego żadnych badań lekarskich, odbywać kursów czy też posiadać nadzwyczajnej kondycji. Wystarczą tylko dobre chęci i około 500 złotych na podstawowy skok z 3000 metrów (skoki z 4000 metrów oraz z rejestracją wideo i fotografowaniem są droższe). Skakać mogą juniorzy, seniorzy, także osoby z niepełnosprawnością ruchową.

W skokach tandemowych uczestnik jest przypięty do instruktora specjalną uprzężą. To instruktor jest odpowiedzialny wtedy za techniczną stronę lotu, natomiast uczestnik może poświęcić się podzianiu niecodziennych widoków. Lądowanie jest miękkie. Skoki tego rodzaju przy spełnieniu najważniejszych zasad bezpieczeństwa nie są ryzykowne.

Takie skoki spadochronowe oferuje między innymi firma Skydive, która organizuje je w Kruszynie koło Włocławka, Przasnyszu oraz Kamieniu Śląskim. Skoki można kupić już teraz przez internet, także w opcji prezentowej – jako voucher.

Podsumowując, skoki spadochronowe nie są bardziej niebezpieczne od innych dyscyplin sportowych. Podstawą jest odpowiedni sprzęt oraz umiejętności skoczka, a nawet w przypadku problemów nowoczesne spadochrony są w stanie otworzyć się same. To powoduje, że z dobrą firmą skakać można bez nerwów!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x