Skarby starożytnego Egiptu

Jako zwolennik turystyki alternatywnej od dawna planowałem wziąć udział, w pełnej wrażeń, wycieczce objazdowej po Egipcie. Część wyprawy stanowił rejs po najdłuższej rzece świata – malowniczym Nilu. Potężne piramidy w Gizie, antyczny Luksor ze słynną „Doliną Królów”, świątynia Abu Simbel i wieczny Kair…to zaledwie kilka z wszystkich atrakcji, które czekały na mnie w trakcie podróży.

Śladami antycznej historii

Pierwszy dzień wyprawy obejmował pobyt w słonecznej Hurghadzie. Jako miłośnik poznawania tajników starożytnej kultury nie mogłem jednak doczekać się kolejnego etapu podróży, czyli przejażdżki autokarem do Luksoru.

Następnego dnia wraz z pozostałą częścią grupy, uczestniczącej w wycieczce, zostaliśmy przetransportowani do antycznego Luksoru, gdzie miałem możliwość zobaczenia wspaniałych, skalnych grobowców w „Dolinie Królów”. Sarkofagi chroniły ciała faraonów oraz należące do nich skarby i ukrywane były w rozstępach skał, na bardzo dużych wysokościach. W trakcie pobytu w Luksorze zwiedziłem także sanktuarium i grobowiec królowej Hatszepsut oraz Kolosy Memnona. Wieczorem cała grupa zakwaterowała się na statku, gdzie spędziliśmy cudowną noc na wodzie.

Kolejny etap obejmował zaś wycieczkę do Madinat Habu, która stanowi najlepiej zachowaną świątynię grobową na Zachodnim Brzegu Luksoru i została wzniesiona przez faraona Ramzesa III. Wieczorem statek udał się w kierunku Edfu.

Po pysznym śniadaniu na pokładzie naszego wycieczkowca nadszedł czas na wizytę w Edfu, czyli zespole świątynnym wzniesionym w III w p.n.e. na cześć boga Horusa. Z chęcią zostałbym tutaj nieco dłużej, jednak naglący czas pozwolił jedynie na krótkie zwiedzenie zespołu. Po południu udaliśmy się w rejs do miejscowości Kom Ombo, gdzie usytuowany jest kompleks świątynny, poświęcony bogom Haroerisowi oraz Sobkowi, zaś po kolacji na promie ruszyliśmy do Asuanu.

Niestety czas podróży powoli dobiegał końca. Po śniadaniu nastąpiło wykwaterowanie ze statku, a my udaliśmy się na autokarową przejażdżkę do słynnej świątyni Abu-Simbel, wybudowanej z rozkazu Ramzesa III. Wieczorem wszyscy uczestnicy wyprawy zostali przetransportowani na dworzec kolejowy, gdzie oczekiwaliśmy na pociąg sypialny, mający przewieźć nas z Asuanu do Kairu.

Wizyta w Kairze to przedostatni etap mojej wycieczki. W stolicy kraju udało mi się zobaczyć wspaniałe Muzeum Egipskie z bogatymi zbiorami, gdzie znajdują się m.in. słynne skarby Tutenchamona. Kilka kilometrów od Kairu zlokalizowana jest Giza, znana z olbrzymich piramid, stanowiących symbol państwa. Pobyt w mieście obejmował zwiedzenie piramidy Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa oraz dumnej sylwetki, strzegącego ich Sfinksa.

Wieczorem zostaliśmy przetransportowani do Hurghady, skąd kolejnego dnia odbył się lot w stronę powrotną do Polski. Obfitujący w emocje urlop w Egipcie na długo pozostanie w mojej pamięci.

Zobacz oferty wycieczek do Egiptu na Egipt.info.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x