Ramadan, a nasze wakacje

Ramadan to święty miesiąc dla muzułmanów. Przypada na wrzesień, gdyż w tym właśnie miesiącu miało miejsce objawienie się Archanioła Gabriela Mahometowi. Jest to okres „ruchomy” i może się rozpoczynać już w sierpniu, a kończyć np. w trzecim tygodniu września. W czasie trwania ramadanu muzułmanie nie mogą jeść ani pić od świtu do zmroku. Ostatni posiłek może mieć miejsce przed usłyszeniem przez nich wołania na poranną modlitwę. Przewodnik, którego poznałem w Egipcie twierdził również, że muzułmanie nie powinni zbyt intesywnie interesować się Paniami, a zwłaszcza rozneglirzowanymi turystkami.
Wśród turystów panuje przekonanie, iż w ramadanie muzułmanie się nie starają i nie mają siły żeby pracować na wysokim poziomie. Byłem w czasie ramadanu w Tunezji oraz Egipcie, więc mam pewien punkt odniesienia. Szczerze mówią to o ramadanie w Tunezji dowiedziałem się opuszczając hotel, a powiedziała nam o nim rezydentka. Ramadan był kompletnie nie zauważalny. Absolutnie nikt o nim nie mówił prócz przewodnika po Tunisie. No i właśnie powiedział on nam ważną prawdę. Z wiarą w Tunezji jest tak jak w Polsce – 90% deklaruje, a 20% praktykuje. Niestety taka jest rzeczywistość. Zupełnie inaczej jest w Egipcie. Na miejscu byłem 2 dni przed rozpoczęciem ramadanu i w zasadzie wciąż tylko o nim mówiono. Kelnerzy oraz animatorzy narzekali, że wrzesień będzie dla nich bardzo ciężki. Zresztą wyobraźcie sobie choćby pracę na budowie przy czterdziestostopniowym upale bez możliwości wypicia czeokolwiek czy zjedzenia. Dla mnie to niemożliwe. Egipcjanie natomiast są przyzwyczajani do tego od małego i prawdopodbnie dlatego to wytrzymują. Nie wiadomo również jaka część pracowników rzeczywiście to przetrzyma i nie skusi się na małe „conieco”. Trudno jest np. uwierzyć, że kilkadziesiąt osób pracujących w obsłudze kuchni również nie spróbuje jakiegoś jedzenia. Jak pracują muzułmanie w ramadanie? Tak jak na codzień, lecz wciąż wspominają, że jest ramadan. Oczywiście możecie trafić na zupełnie innych ludzi po których nie da się tego poznać. Istnieje bardzo dużą grupa osób zupełnie nie praktykujących. Bunt zwłaszcza widoczny jest wśród młodych pracowników, krórzy chętnie skosztują drinka i poadorują turystki.
Dokonując wyboru terminu wakacyjnego wyjazdu nie skreślajcie czasu ramadnu, gdyż nie ma to najmniejszego sensu. Właśnie będąc wtedy dowiecie się znacznie więcej o ich kulturze…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x