Przepisy drogowe w Hiszpanii

Wybierasz się na urlop do Hiszpanii i już planujesz trasę wycieczki. Jeśli zdecydowałeś się na podróż własnym samochodem lub chcesz skorzystać z miejscowej wypożyczalni powinieneś dokładnie zapoznać się z przepisami ruchu drogowego tam obowiązującymi.

I choć natura Hiszpanów raczej nie kojarzy nam się z surową dyscypliną, to niektóre zasady ruchu drogowego są o wiele ostrzejsze niż w Polsce.

Zazwyczaj w dalekich podróżach poruszamy się przede wszystkim autostradami. W Hiszpanii ograniczenie prędkości wynosi 120 km/h (w Polsce 140 km/h), w przypadku terenu zabudowanego i poza nim górna granica jest taka sama jak u nas – 50 km/h i 90 km/h. Ciekawostkę stanowi natomiast obowiązkowe wyposażenie pojazdu, na które składa się: kamizelka odblaskowa – obowiązkowa przy wysiadaniu z pojazdu wszędzie poza terenem zabudowanym, trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek zapasowych oraz koło zapasowe. Takie przedmioty, jak gaśnica, apteczka czy opony zimowe nie są obowiązkowe, a jedynie zalecane. Podobnie jak zabezpieczenie antywłamaniowe.

Więcej ciekawostek znajdziesz na stronie Przepisydrogowe.eu.

Warto również wiedzieć, że choć Hiszpania również znajduje się w Unii Europejskiej, to wjeżdżać do niej możemy na dowód osobisty ważny min. 6 miesięcy lub paszport ważny min. 3 miesiące oraz ważnym ubezpieczeniem OC. Dodatkowo mile widziane jest ubezpieczenie NNW oraz karta EKUZ. Jeśli poruszamy się nie swoim samochodem musimy posiadać pełnomocnictwo właściciela, które zdobyć można w automobilklubach.

W Hiszpanii obowiązkowe jest zapinanie pasów, ale już włączone światła mijania w ciągu dnia nie. Należy z nich korzystać tylko w przypadku złej widoczności oraz w nocy. Dzieci do 12 roku życia powinny zaś podróżować w fotelikach. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi jest niemal dwukrotnie wyższy od tego w Polsce i wynosi 0,5 promila – w przypadku zawodowych kierowców jest to 0,3 promila.

Największą ciekawostką hiszpańskich dróg są tzw. strefy ograniczonego postoju, czyli „zona azul”. W ciągu dnia można się tam zatrzymać max. na 1,5 godziny, zaś między godz. 21.00-8.00 rano bez ograniczenia. Z kolei w większych miastach znajdują się trefy „zona O.R.A”, gdzie postój dozwolony jest na 30, 60 lub 90 min. po wcześniejszym wykupieniu odpowiedniego kuponu w kiosku i umieszczeniu go za szybą – tak jak w przypadku parkomatów. Z kolei w samym Madrycie utworzono strefy ograniczonego parkowania „SER”, na które poszczególnych kierowców obowiązują różne kolory biletów. Turyści uprawnieni są do postoju na 2 godz. – kolor niebieski.

Uważać należy również na wykroczenia drogowe. Wysokość mandatów za przekroczenie prędkości do 50 km/h wynosi od 300 do 900 euro w terenie zabudowanym. Przekroczenie o 60 km/h może nas kosztować nawet do 72 tys. euro. Z kolei stwarzanie zagrożenia na drodze może skończyć się aresztem nawet na dwa lata.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x