Pierwszy raz w Egipcie – co trzeba wiedzieć?

Egipt jest typowym krajem arabskim położonym w północno-wschodniej części Afryki, nad morzem Śródziemnym. Większość obszary kraju to tereny pustynne oraz równiny. Praktycznie przez całą długość kraju przepływa przez niego główna rzeka – Nil, po której rejsy są bardzo popularne wśród wycieczek fakultatywnych. W Egipcie mieszka ponad 60 mln ludzi, z czego praktycznie 100 proc. zamieszkuje w większych miastach, przez co zagęszczenie ludności jest bardzo duże. Od początku lat 90-tych Egipt jest krajem który stopniowo stawał się coraz bardziej popularną destynacją wśród Polaków chcących spędzić udane wakacje. Obecnie każdego roku poprzez biura podróży do Egiptu wyjeżdża około 600 tys. naszych rodaków.

Gdzie na wakacje?
Egipt jest krajem oferującym różne rozrywki, począwszy od zwiedzania, poprzez piękne piaszczyste plaże dla amatorów opalania, a kończąc na nurkowaniu. Głównymi kurortami w Egipcie są Hurghada oraz Sharm El Sheikh, jednak obie te miejscowości to praktycznie same hotele – są to typowo turystyczne miasteczka, o których więcej można dowiedzieć się w tym przewodniku dla jadących na wakacje. Bardziej egipski jest Dahab – miejscowość w której bardzo popularne jest nurkowanie w Egipcie, podobno znajdują się tam jedne z najlepszych miejsc do nurkowania.

Zwiedzanie Egiptu.
Spędzając wakacje w Egipcie trzeba koniecznie zobaczyć dwie rzeczy. Pierwszą z nich są Piramidy egipskie – budowle powstałe tysiące lat temu, których ogrom robi wielkie wrażenie. Druga rzecz to Sfinks., który w starożytnym Egipcie był symbolem władzy królów. Oba miejsca znajdują się w Gizie. Ciekawe zwiedzenia są także Karnak oraz Luksor będący stolicą kulturalną przed tysiącami lat.

Kwestie cen, pogody i bezpieczeństwa.
Egipt nie jest krajem drogim, aczkolwiek ceny są bardzo wywindowane pod turystów. Tym co należy lub nawet trzeba robić, kiedy próbujemy kupić coś na bazarze w Egipcie jest targowanie się. Przeważnie można zbić cenę co najmniej o połowę, a osoby potrafiące dobrze się targować, nawet bardziej.

Większa część kraju położona jest w klimacie zwrotnikowym, jedynie na północy panuje klimat śródziemnomorski – czyli gorące lato i łagodna zima. Letnie miesiące, takie jak czerwiec, lipiec czy sierpień to bardzo wysokie temperatury, przekraczające 30 stopni Celsjusza. Opady deszczu w kraju są rzadkością, a na południu kraju deszcz praktycznie nie pada nigdy.

Egipt jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów, szczególnie jeśli chodzi o typowe kurorty wypoczynkowe. Nie zaleca się jednak samodzielnych wyjazdów w głąb kraju bez odpowiedniej eskorty. Lepiej także nie zapędzać się w puste uliczki w małych miejscowościach, szczególnie po zmroku.

Hotele w Egipcie.
Ogólna baza hotelowa w Egipcie (bez podziału na poszczególne miejsca takie jak Hurghada, Sharm El Sheikh czy inne kurorty) stoi na umiarkowanie dobrym poziomie. Co to oznacza? W wielkim skrócie możemy powiedzieć że przeciętny hotel jest dobrej klasy, jednak jak wszędzie zdarzają się hotele których byśmy nie polecili naszym wrogom, z drugiej jednak strony coraz więcej budowanych hoteli to luksusowe kurorty, oferujące bardzo dobre warunki wypoczynku.

Czytając te informacje można odnieść wrażenie, że Egipt jest bardzo dobrym miejscem aby spędzić tam wakacje. Na pewno do Egiptu powinny wyjechać te osoby, które jeszcze nigdy nie były w tym kraju. Dodatkową zachętą są oferty last minute w biurach podróży.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x