Pieniądze na Bałkanach

Bałkany to modny kierunek wakacyjny. Popularnością cieszy się nie tylko Chorwacja, ale też pozostałe republiki dawnej Jugosławii. Czarnogóra kusi dzikimi plażami. W Bośni uwagę turystów przyciągają góry, zabytki oraz niepowtarzalna atmosfera tureckich herbaciarni. Każde z państw Półwyspu Bałkańskiego jest wyjątkowe. Posiada nie tylko odmienną kulturę, ale także własną walutę i odmienną sytuację gospodarczą.

Waluty podczas wycieczki przez Bałkany

Niektóre położone na tym półwyspie kraje są niewiele większe od polskiego województwa. Mimo to emitują własne pieniądze. Planując wycieczkę objazdową po Bałkanach, należy zaopatrzyć się w kilka różnych walut. Jugosławia została podzielona na sześć osobnych republik (siedem, jeśli liczyć Kosowo, które nie zostało jeszcze powszechnie uznane na arenie międzynarodowej). Dwa z nich – Słowenia i Chorwacja wstąpiły do Unii Europejskiej. Odwiedzając Lublanę musimy zabrać ze sobą euro. W słonecznej Croatii za burka i piwo Karlovacko zapłacimy kunami (na każdą z nich składa się sto lip). Walutą obowiązującą w Serbii są dinary. Łatwo o pomyłkę, gdyż w sąsiadującej z nią Macedonią płaci się już w denarach. Najciekawsza jest sytuacja walutowa Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny. Pierwszy kraj, pomimo że nie otrzymał miejsca członkowskiego w UE, jako swój środek płatniczy przyjął euro. Podobnie postąpił rząd Bośni. Przez kilka lat walutą tego państwa była marka niemiecka. Aktualnie została zastąpiona przez markę zamienną o zbliżonej wartości.

Wymiana pieniędzy przed wyjazdem na Bałkany

Pomimo popularności Chorwacji, kuny w polskich kantorach można spotkać niezwykle rzadko. Jeszcze trudniejsze do znalezienia są dinary. O denarach i bośniackich markach lepiej nawet nie wspominać. Nawet jeśli na nie trafimy, wymiana walut nie będzie korzystna. Wobec tych mało popularnych walut właściciele kantorów narzucają bardzo wysokie marże. Dlatego właśnie w podróż na Bałkany najlepiej zabrać ze sobą euro. Zapłacimy nim w Czarnogórze i Słowenii. W pozostałych krajach będziemy musieli na miejscu wymienić tę walutę na lokalne pieniądze.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x