Najpiękniejsze miejsca w Chinach

Chiny to jedno z najgęściej zaludnionych i najbardziej różnorodnych państw na świecie. Oprócz gór i wyżyn charakterystycznych dla tego kraju, znajdują się tam także pustynie oraz malownicze plaże nad wodami Morza Chińskiego. Chiny wycieczka cieszą się ogromną popularnością także z uwagi na bogatą historię i kulturę tego zakątka oraz piękne zabytki. Co warto odwiedzić w Chinach?

Pekin i Zakazane Miasto

Pekin to miast o kontrastów, gdyż stanowi zetknięcie się ze sobą dwóch światów: nowoczesnego i starożytnego. W jego centrum zlokalizowany jest największy na świecie kompleks pałacowy – Zakazane Miasto (Gugong). Żadna wycieczka do Chin nie może obejść się bez odwiedzenia tego miejsca. Dziennie odwiedza je przeszło 60 tysięcy turystów. Składa się na nie około 800 pałaców i innych budowli z słynną Świątynią Nieba na czele. Cały kompleks został w rok 1987 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Góry Tianmen

W środkowej części Chin na obszarze Parku narodowego znajduje się pasmo górskie Tianmen – jedna z największych atrakcji turystycznych prowincji Hunan z najwyżej położoną na świecie grotą. Oko skalne określane mianem „Bramy do nieba” odwiedzają co roku miliony turystów. Wiedze do niego trudna droga o długości 11 km, która składa się z 99 ostrych zakrętów. Można tam dostać się także za pomocą najdłuższej na świecie kolejki linowej. Do samej groty prowadzi 999 schodów skalnych Tianti.

Armia Terakotowa

Chiny atrakcje turystyczne to także odkryta w roku 1974 nieopodal miasta Xi”an Armia Terakotowa. Pochodzi ona z III wieku p.n.e. i nazywana jest niekiedy ósmym cudem świata. Składa się na nią około 7500 figur o wysokości dorosłego człowieka, które przedstawiają żołnierzy, oficerów oraz konie. Od roku 1987 znajduje się ona na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zabytek podziwiać można w Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin w Xi’anie.

Wielki Mur Chiński

Podczas wycieczki do Chin nie można ominąć oczywiście Wielkiego Muru Chińskiego ogłoszonego jednym z nowych 7 cudów świata. Ten chiński symbol ma ponad 8 km długości i jest widoczny z kosmosu jako jedyny obiekt wybudowany przez człowieka. W rzeczywistości Mur nie jest budowlą, a zbiorem wież, fortów, murów oraz zapór naturalnych np. gór. Jego pierwotna funkcją było ochraniania pasta przed najazdami wrogich ludów mieszkających na zachód od Chin. Jego budowę rozpoczęto w III p.n.e. za czasów cesarza Qin Shi Huanga i przez kolejne wieki umacniano go. Dzisiejszy kształt został mu nadany w wieku XV podczas rządów dynastii Ming.

Park Beihai w Pekinie

Park Beihai to dawny ogród cesarki, który założono na początku X wieku. Obecnie zajmuje ponad 70 ha i jest jednym z najstarszych miejsc tego typu w całych Chinach. W jego centrum znajduje się jezioro Taiye z wyspą Qionghua. Zwiedzić tam można świątynię, z której balkonu jest piękny widok na cały Pekin. Natomiast wzdłuż brzegów ciągną się otwarte altany – tzw. Pawilony Pięciu Smoków.

Tarasy ryżowe Smoczego Grzbietu

Chiny ciekawostki to przede wszystkim tarasy ryżowe Smoczego Grzebietu zlokalizowane w rejonie Longsheng w odległości około 100 km do Guilin. Poletka rozciągają się malowniczo na zboczach wzgórze od brzegu rzeki, aż po szczyty. W lecie przybierają one kolor zielony od pędów ryżu, jesienią złoty, a zimą srebrzysty. Tarasy mają już ponad 500 lat, ich budowa została zapoczątkowana za czasów dynastii Yuan, a zakończona pod rządami dynastii Qing. Zajmują powierzchnię około 66 kilometrów kwadratowych. Okoliczne tereny zamieszkują głównie dwie mniejszości etniczne – Zhuang i Yao.

Klasztor Shaolin

Ta buddyjska świątynia będąca kolebką sztuk walki wybudowana została w roku 377 na życzenie cesarza Wei na szczycie góry Shaois, od której zresztą wzięła swą nazwę. Wedle legendy gdy przybył do niej twórca kung-fu Bodhidharma postanowił ożywić nieco michów ćwiczeniami ruchowymi, co zapoczątkowało historię sztuk walki. Co roku miejsce to odwiedza milion osób.

Danxia

Są to niezwykłe formy skalne utworzone z piaskowca. Te n geologiczny fenomen swoją nazwę zawdzięcza czerwonej barwie – danxia w języku chińskim oznacza bowiem „czerwone promienie słońca”. W całych Chinach znajduje się aż 6 takich obszarów w 5 prowincjach. Całość została w roku 2010 wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Mogoty w dorzeczu rzeki Li

Będąc w Chinach warto się także wybrać w dorzecze rzeki Li, gdzie znajduje się około 20 tysięcy krasowych wzgórze. Ten krasowy pejzaż urozmaicają niewielkie wioski zamieszkiwane przez ludności etniczne oraz ukryte w górskich załomach świątynie, jaskinie, mosty oraz gorące źródła.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą PAZOLA, która organizuje m.in. wycieczki do Chin.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x