Ibiza i Formentera – praktyczne porady

Ibiza i Formentera należą do archipelagu wysp Pitiuzami. Archipelag usytuowany jest na południowy wschód od Hiszpanii oraz południowy zachód od Majorki i Minorki. Ibiza i Formentera łączą cieśniną, która ciągnie się przez 7 kilometrów. Ibiza zamieszkiwana jest przez 75 tysięcy stałych mieszkańców oraz otacza się dziesiątkami małych wysepek, które w większości nie są zamieszkane. Linia brzegowa Ibizy liczy w sumie 210 kilometrów i składa się z piaszczystych plaż oraz zatoki. Ibiza i Formentera charakteryzują się łagodnym klimatem, który zawdzięczają przede wszystkim bliskości Afryki. Lata są tutaj ciepłe i suche, ale nie upalne. Maksymalna temperatura nie przekracza 30 stopni, a różnica pomiędzy dniem i nocą jest niewielka. Z kąpieli korzystać można tutaj już na początku maja. Minimalna temperatura jaka notowana jest na opisywanych wyspach nie jest niższa niż 14 stopni, oczywiście na Ibizie nie ma zimy.

Kiedy jechać?

Jeśli Twoim celem jest wypoczywanie i korzystanie z turystycznych rozrywek to najlepiej jest byś wybrał się na wakacje pomiędzy majem, a końcem września. Wówczas możecie mieć pewność atrakcyjnej pogody. W tym okresie również, Ibiza i Formentera zaczynają się zielenić – wyspy w żadnych innych miesiącach nie wyglądają aż tak bardzo efektownie. Uwaga: na Ibizie nie uprawia się już winorośli, tak więc nie spodziewajcie się pięknych zielonych pól winowych.

Ochrona środowiska i atrakcyjność plaż.

Ibiza i Formentera są systematycznie niszczone przez turystów, a wszystko ze względu na brak odpowiednich uregulowań odnośnie rozbudowy bazy turystycznej. Poważnym problemem wysp jest spuszczanie ścieków do morza, a także wytępienie kilku gatunków ryb. Z drugiej strony plaże na Ibizie wielokrotnie przyznawane miały tytuł niebieskiej flagi do Unii Europejskiej.

Festyny i festiwale.

Jako, że Ibiza i Formentera to wyspy hiszpańskie, to wciąż wiele się tam dzieje. Na przełomie całego roku organizowanych jest kilkanaście imprez, na które przybywają światowe gwiazdy muzyki, ikony mody oraz postacie światowej sławy. By dowiedzieć się konkretnie o terminach sugeruje się pytanie w biurze informacji turystycznej.

Zakupy

Niestety minęły już czasy, w których to Ibiza i Formentera oferowały turystom najtańsze wybory skórzane. Ceny poszybowały w górę po tym jak Hiszpania znalazła się w Unii Europejskiej. Podczas pobytu w Hiszpanii szczególnie polecane jest przywiezienie do polski alkoholi (w szczególności win) jak również papierosów oraz cygar.

Słońce i opalanie.

Pamiętajcie o olejkach. Mimo, że wysoka temperatura nie jest tak mocno odczuwalna to przesiadując bez zabezpieczeń na plaży możecie narobić sobie wiele krzywdy. Kremy z filtrem są tutaj całkowicie niezbędne. Nawet jeśli nie lubicie stosować olejków to przynajmniej podczas pierwszych dni pobytu koniecznie z nich korzystajcie.

Bary i nocne kluby.

Prawdopodobnie żadna inna wyspa nie jest tak doskonale znana jako miejsce imprezowania jak Ibiza. Wyspa składa się z ogromnej liczby klubów, lecz pamiętać musicie, że ceny w tych knajpach nie są przeznaczone dla zwyczajnych zjadaczy chleba. Za samo wejście do klubu zapłacić należy nawet powyżej 100 Euro.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x