Gdzie warto jechać na weekend w Polsce?

Cudze chwalicie, a swego nie znacie ? to powiedzenie znane wszystkim doskonale. Chyba każdemu z nas marzą się zagraniczne wojaże, ale należy pamiętać, iż Polska to piękny kraj i jest tu wiele wspaniałych miejsc, które można odwiedzić. Warto zaplanować weekendowy wyjazd na Lubelszczyznę.

Województwo lubelskie nie należy do grona najpopularniejszych kierunków turystycznych w Polsce, a szkoda, bo ma naprawdę sporo do zaoferowania. Wskazuje się głównie na jego walory przyrodnicze i krajobrazowe, ale sposób nie wspomnieć też i o licznych zabytkach, jakie na jego terenie się znajdują. Ta część naszego kraju słynie również z urokliwych miejscowości – takich jak Motycz.

Motycz – wieś niedaleko Lublina

Motycz leży ok. 15 km na południowy zachód od Lublina. Jego historia sięga VII w. – w tamtych czasach był to jeden z punktów na szlaku handlowym wiodącym na Ruś. Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat wsi pochodzą z 1317 r. Obecnie jej wizytówką jest zespół dworski z przełomu XIX i XX w., ale znajdują się tutaj i inne zabytkowe budowle, np. grodzisko z VI-IX w. które zaadaptowano na nowożytne fortalicjum (XVII–XIX w.). Jest też kilka obiektów z I poł. XX w., m.in. rządcówka z 1910 r. i organistówka z 1927 r. To właśnie przez Motycz przebiega najstarszy w tej części kraju szlak kolejowy (Linia Kolei Nadwiślańskiej).

Wieś położona jest na niezwykle malowniczych terenach. Każdy, kto tu przyjeżdża i korzysta z usług świadczonych przez http://www.zajazdgoscinny.pl/, docenia walory tego uroczego miejsca, jakimi są spokój, cisza i cieszące oko widoki. Motycz to także znakomita baza wypadowa do wycieczek po okolicy. Gdzie najlepiej się wybrać?

Lublin – stolica województwa lubelskiego

Motycz i Lublin dzieli naprawdę mała odległość. W przeszłości Lublin był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Obecnie jest to ważny ośrodek przemysłowy, kulturalny i edukacyjny. Turyści najchętniej odwiedzają lubelską starówkę, gdzie znajduje się najwięcej zabytków np. zespół zamkowy, Teatr Stary, Brama Grodzka, zespoły klasztorne jezuitów i dominikanów, kamienice etc. Godne zainteresowania są też m.in. park miejski „Ogród Saski”, pałace (Czartoryskich, Parysów, Gorajskich, Tarłów itd.), synagoga-muzeum, stary cmentarz żydowski i mnóstwo innych obiektów.

Nałęczów – znane uzdrowisko

Z Motycza do Nałęczowa jest ok. 80 km. Do Nałęczowa trafiają pacjenci z chorobami kardiologicznymi. Miejscowość jest przepiękna, a największym jej atutem jest park Zdrojowy zajmujący 25 ha. Historyczna zabudowa parku zachwyca wszystkich odwiedzających. Wstęp na jego teren mają nie tylko kuracjusze. W Nałęczowie króluje willowa zabudowa. Zwiedzimy tu m.in. Muzeum Stefana Żeromskiego.

Kazimierz Dolny – miasteczko z klimatem

Z Motycza do Kazimierza Dolnego jest niespełna 40 km. Nieduże miasto obfituje w zabytki oraz szlaki turystyczne, które można pokonywać zarówno pieszo, jak i na rowerze. Posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Urzeka krajobrazami i niepowtarzalnym klimatem, które sprawiają, że chce się tutaj wracać.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x