Europejskie cuda natury – przyrodnicze perełki Starego Kontynentu

Zielone doliny, wąwozy, malownicze szczyty zapierających dech w piersiach Alp oraz skaliste wybrzeża z długimi plażami o jasnym piasku…Europa oferuje moc wrażeń osobom wrażliwym na piękno natury. Stary Kontynent obfituje w wiele uroczych i zacisznych miejsc, gdzie można zaczerpnąć chwili relaksu, ciesząc oko roztaczającym się dookoła krajobrazem. Większość z nich zyskała wśród turystów sporą popularność, jednak niektóre wciąż czekają na to, aby je odkryć.

Europejskie skarby natury – co warto zobaczyć?

Miłośników przyrody i pieszych wędrówek z pewnością zainteresuje malowniczy, ciągnący się na 16 km wąwóz Samaria zlokalizowany na Krecie. Kanion jest najdłuższym tego typu obiektem na terenie Europy. Podróż trasą prowadzącą z gór do poziomu morza trwa od ok. 5 do 6 h, a w trakcie trekkingu spotkać można endemiczne, dziko występujące na Krecie kozy kri-kri. Podczas spaceru po wąwozie warto również zawitać do zabytkowej cerkwi, w której znajdują się wspaniałe XIV-wieczne freski. Malownicze szczyty Gór Białych, strome skały, zielone pinie, świerki, klony oraz egzotyczne cyprysy tworzą zapierający dech w piersiach krajobraz.

Osoby aktywne, dla których największą przyjemność w trakcie wymarzonych wakacji stanowi górska wspinaczka lub szusowanie na nartach powinny zaś pomyśleć o wyprawie w malownicze Dolomity. Włoskie pasmo Alp przyciąga stromymi ścianami skalnymi (zbudowanymi z wapieni i dolomitów), które są wynikiem działania erozji oraz głębokimi bajkowymi dolinami. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Dolomity zapewniają moc niezapomnianych atrakcji miłośnikom białego szaleństwa. Najbardziej popularne regiony narciarskie to m.in.: Val di Fassa, Tre Valli i Val di Fiemme.

Do najciekawszych cudów przyrodniczych na terenie Europy zaliczyć można także atlantyckie wybrzeże Akwitanii we Francji. Jest to największy na Starym Kontynencie obszar ruchomych wydm. Kilometry piaszczystych plaż poprzecinane są malowniczo lagunami. Najwyższa wydma, Pyla, przesuwa się ok. 4 metry w przeciągu roku.

Kolejnym europejskim cudem natury są bez wątpienia zapierające dech w piersiach norweskie fiordy. Największym z nich jest majestatyczny Sognefjord, liczący aż 204 km długości oraz 1300 m głębokości, zlokalizowany na północ od Bergen. Nieopodal fiordu położony jest największy lodowiec na kontynencie europejskim – Jostedalsbreen oraz najwyższy norweski szczyt Galdhøpiggen, wznoszący się na wysokość 2469 m n.p.m. Wokół Sognefjordu zlokalizowanych jest także 5 drewnianych kościołów słupowych.

Osoby spragnione bliskiego kontaktu z naturą powinny również pomyśleć o urlopie w malowniczej Chorwacji, która przyciąga pełnym uroku Parkiem Narodowym Jezior Plitwickich, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tworzy go 16 ułożonych tarasowo jezior, połączonych ze sobą kładkami. Oprócz jezior na terenie parku przyjrzeć się można również wysokim, zapierającym dech w piersiach wodospadom. Lazurowa woda, zieleń drzew oraz wysokie strome skały tworzą niezapomniany krajobraz (więcej informacji na Cudaprzyrody.pl).

Europejskie atrakcje przyrodnicze – bogactwo Starego Kontynentu

Europa skrywa w sobie w wiele malowniczych i pełnych tajemnic miejsc. Norweskie fiordy, bajkowy wąwóz Samaria, włoskie Dolomity, Jeziora Plitwickie oraz ruchome wydmy na wybrzeżu Akwitanii to zaledwie niewielka część wszystkich skarbów, które oferuje Stary Kontynent.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x