Etiopia atrakcje turystyczne – co interesującego można w niej zobaczyć?

Etiopia wielu osobom kojarzy się ze złymi warunkami bytowymi, z regionem ubogim pod względem kulturowym. Jednakże jest to państwo, które potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć turystów. Szczególnie tych kochających wzgórza i wyżyny, ponieważ to na nich w większości leży Etiopia. Ciekawe z punktu widzenia geograficznego jest również to, iż Etiopię przecinają Wielkie Rowy Afrykańskie, czyli granica płyt tektonicznych.

Addis Abeba

Jednym z najbardziej interesujących miejsc w Etiopii jest jego stolica, czyli Addis Abeba. Miasto zostało założone przez cesarza Menelika II, w ramach prezentu dla żony – Taitu Betul. Miejsce założenia miasta wybrała sobie małżonka cesarza. Była to pustynna równina, słynąca ze źródeł siarkowych, podobno bardzo dobrze wpływających na stan cery. W 1889 roku Addis Abeba stało się stolicą Etiopii i miejscem rozgrywania się wielu ważnych wydarzeń historycznych. Miasto jest rozlokowane u podnóża wygasłego wulkanu Entoto. Jedną z najbardziej interesujących atrakcji turystycznych miasta jest Mercato. Największe w Afryce targowisko pod gołym niebem.

Góry Simien

W położonym w większości na wzgórzach kraju, jakim jest Etiopia, nie brakuje także góry. Góry Simien położone są na południowy-wschód od miejscowości Gondar. Obszar gór o wielkości 220 km? jest chroniony jako Park Narodowy Simien. Od 1978 roku obszar ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najwyższymi szczytami gór są między innymi Ras Daszan (4543 m.n.p.m) oraz Biuat (4437 m.n.p.m.). W górach swoje schronienie wiele charakterystycznych dla tego regionu ssaków. Mowa tutaj między innymi o koziorożcu abisyńskim, wilku etiopskim czy też kruku grubodziobym.

Gonder

Miasto to zostało założone w 1636 roku. Jego założycielem był Fasiledes, za którego sprawą do tego miasta została przeniesiona stolica cesarska. Pełniło ono funkcję stolicy przez około 250 lat. Główny kompleks zamków Fasil Ghebbi został wpisany w 1979 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście pozostało również wiele historycznych budowli sakralnych, czyli kościołów. W 1941 roku, gdy Brytyjczycy prowadzili wojnę z Włochami na terenie Etiopii, na niektóre budowle zostały zrzucone bomby. Jednak pomimo tego, cały kompleks przetrwał do dzisiaj bez większych uszczerbków. W mieście obecnie działa seminarium duchowne, które kształci kapłanów wchodzących w skład kościoła etiopskiego.

Lalibela

Miasto to słynie przede wszystkim jedenastu wykutych w skale monumentalnych kościołów. Zostały one zbudowane prawdopodobnie na zlecenie cesarza Lalibeli. W 1978 roku kościoły te zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to główne miejsce święte Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, do którego każdego roku przybywają liczne pielgrzymki chrześcijan. W okresie średniowiecza miasto nosiło nazwę Roha. Dopiero na cześć Lalibeli została nadana mu nowa nazwa. Lalibela był negusem, królem królów Etiopii. Samo imię Lalibela oznacza ?pszczoły uznały jego władzę”. Według legendy po jego narodzinach otoczył go rój pszczół, co jego matka uznała za znak, iż zostanie on negusem.

W Etiopii oprócz wyżej wymienionych atrakcji znajduje się również wiele innych interesujących miejsc. Jednym z nich jest, chociażby miasto Aksum. Według tradycji kościoła etiopskiego to właśnie w Kaplicy Tablic w Aksum, znajduje się słynna Arka przymierza. Król Menelik I, według legendy syn królowej Saby i króla Salomona, miał sprowadzić Arkę z samego Izraela. Oprócz tego w Etiopii znajduje się także malownicze miasto Bahir Dar, będące ośrodkiem handlowym regionu rolniczego. To właśnie tam rozwija się ośrodek włókienniczy i olejarski.

Etiopia skrywa w sobie wiele skarbów, które bez wątpienia warto odkryć. Etiopia atrakcje turystyczne ma na tak wysokim poziomie, iż większość z nich wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To świadczy między innymi o tym, jak wiele ważnych miejsc z punktu widzenia kulturowego, znajduje się w tym państwie. Jego różnorodność kulturowa i niezwykle bogata historia, może zaskoczyć.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x