Atrakcje Bukowiny Tatrzańskiej

Bukowina Tatrzańska jest gminą położoną u podnóża Tatr. Miejscowość pod tą samą nazwą jest jedną z najwyżej położonych w Polsce wsi – rozciąga się bowiem powyżej 1000 m n.p.m. Przepiękne widoki, doskonale przygotowane stoki narciarskie i inne atrakcje przyciągają w te strony tysiące turystów każdego roku.

Perła Podhala

Bukowina Tatrzańska jest jedną z najbardziej znanych miejscowości na Podhalu, gdzie kultywowane są góralskie tradycje i wciąż żywy jest góralski folklor. W restauracja, gospodach czy w hotelach i pensjonatach podawane jest typowo góralskie jadło, a zewsząd otaczają wytwory sztuki ludowej. Słychać góralskie przyśpiewki, często grane na żywo przez rodowitych górali.

Z Bukowiny rozciąga się przepiękny widok na cały łańcuch Tatr. W obrębie gminy znajdują się takie obiekty jak Rysy (najwyższy szczyt Polski), Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów Polskich czy też Orla Perć.

Atrakcje turystyczne

W wioskach na terenie gminy znajdują się zabytki architektury drewnianej, m.in. szałasy pasterskie w Jurgowie, zagroda bogatych gospodarzy spiskich w Czarnej Górze, będąca oddziałem Muzeum Tatrzańskiego czy zagrody sołtysów. W Bukowinie można podziwiać drewniany kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa, zbudowany na przełomie XIX i XX wieku przez miejscowego górala Jędrzeja Kramarza. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków sakralnych. Także i tu można zobaczyć największy drewniany budynek w Polsce – Dom Ludowy będący materialnym i duchowym centrum Bukowiny Tatrzańskiej. Powstał w latach 1923-28. Odbywają się tu imprezy folklorystyczne, m.in. słynne Sabałowe Bajania i Góralski Karnawał.

Bukowina to mekka wszystkich narciarzy. Zamiast przyjeżdżać do mocno zatłoczonego Zakopanego, warto wybrać się do pobliskiej Bukowiny Tatrzańskiej. Jest ona stacją narciarską z 22 wyciągami, które są zróżnicowane co do długości i stopnia trudności. Można tu do woli szusować po doskonale przygotowanych trasach narciarskich – na nartach lub snowboardzie. Dzieci mogą uczyć się pod okiem instruktora na „oślej łączce” lub zjeżdżać na sankach po okolicznych górkach. Dla osób zmęczonych nartami lub tych, którzy nie są narciarzami, czekają gorące baseny. Baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej – Terma Bania, to jeden z najnowocześniejszych i największych tego typu obiektów w całej Europie. Znajdują się tu ciepłe wody lecznicze, sauny i szereg atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x