Architektura wnętrz w niemieckich firmach

Niemcy pozostają bardzo zachowawczy zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Objawia się to również w architekturze wnętrz, jaką preferują w firmach. Wszystko musi być poukładane, funkcjonalne i niezbyt ekstrawaganckie. Odwiedźcie kiedyś niemiecki biurowiec jako turysta lub kontrahent, a od razu spostrzeżecie, o czym mowa.

Biura w Berlinie, Monachium lub Hamburgu nie różnią się od siebie stylami. W całych Niemczech firmowa architektura wnętrz pozostaje raczej jednolita. Każdy przedmiot ma przede wszystkim zostać praktycznie podporządkowany jego głównym funkcjom, a warstwa estetyczna ma tylko drugoplanowe znaczenie. W niemieckich biurach wszystko odzwierciedla niesamowitą prostotę. Od mebli przez oświetlenie aż po drzwi wejściowe – wszędzie odnajdziecie stylistyczny minimalizm. Stoły i szafki w podstawowych kształtach geometrycznych bez jakichkolwiek części zdobiących. Biurka także niczym się nie wyróżniają, poza ciekawymi gatunkami naturalnego drewna, które są lubiane przez Niemców. Nieco odważniejsze bywają fotele biurowe. Aby były ergonomiczne, muszą posiadać wyznaczone kształty. To właśnie te zakrzywione kształty są chyba najciekawszym komponentem architektury niemieckich firm. Fotele biurowe nie mogą być proste, gdyż ludzkie ciało nie mogłoby naturalnie ułożyć się na ich powierzchniach. W przypadku tego mebla Niemcy są gotowi na kompromisy, które wprowadzają do tamtejszej architektury wnętrz przynajmniej jeden ekscytujący element. Nawet fotele biurowe o sportowym bądź wręcz surrealistycznym stylu mają szansę stanąć w pomieszczeniach komercyjnych naszych zachodnich sąsiadów.

offa.png

Kolorystyka podobnie jak styl jest w Niemczech mocno ograniczana, gdy tworzone są biura dla firm. Ściany w siedzibach firm w większości przypadków są białe. Na nich zazwyczaj wiszą czarno-białe grafiki lub fotografie. Meble z reguły nie wychodzą poza pewien zakres barw, a dominują kolory czarny, brązowy, biały oraz różne odcienie szarości. Czasami firmy z branży reklamowej decydują się na kolorowe wnętrza, lecz są to odosobnione przypadki i jest to bezpośrednio związane z charakterem działalności.

Jeśli będziecie mieli okazję zawitać do niemieckiego biura, przyjrzyjcie się nieco dokładniej jego architekturze. Może znajdziecie kilka inspiracji, które warto zaadoptować w rodzimych przestrzeniach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x