6 podstawowych wskazówek dla kierowców

Nie tylko świeżo upieczeni, ale też i Ci z wieloletnią historią za kółkiem często zastanawiają się jak dobrze jeździć. Chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo, wygodę, jak i komfort innych uczestników ruchu. Postanowiliśmy opracować dla Was 6 wskazówek i porad, które pozwolą Wam zawsze bezpiecznie dojechać do celu, czy to na wakacjach czy podczas podróży służbowej.

1. Zawsze zapinaj pasy

To na prawdę bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy punkt. Zapinaj swoje pasy, ale też dbaj o to, by Twoi pasażerowie zawsze je zapinali. Dobrze wyrobić sobie ten nawyk, który później stanie się naturalnym odruchem i bez pasów nie odpalicie nawet silnika!

2. Myśl za innych i ogranicz zaufanie

Niestety, ale zasada ograniczonego zaufania na drodze jest bardzo ważna. To, że Ty znasz przepisy i dokładnie wiesz, jak poruszać się po konkretnej drodze nie oznacza, że współuczestnik ruchu wie, że powinien ustąpić Ci pierwszeństwa. Zawsze upewnij się, że Twój przejazd przez skrzyżowanie, zmiana pasa czy włączenie się do ruchu będzie bezpieczne.

3. Odłóż sprzęty elektroniczne

Twoje kciuki powinny znajdować się na kierownicy, a nie na ekranie smartfona czy tabletu. Rozmowa telefoniczna zaczeka, na wiadomości SMS i maile odpiszesz później. Jeśli jednak musisz odbyć ważną, natychmiastową rozmowę, to lepiej zjedź na najbliższą stację czy pobocze. Zamiast klikać w urządzeniu GPS, lepiej zjedź do zatoczki i przestudiuj aktualny atlas drogowy Polski.

4. Nie przesadzaj z prędkością i daj sobie czas na dojechanie

Nadmierna prędkość to wciąż jeden z głównych czynników powodujących wypadki na drogach. Ustalone ograniczenia prędkości zazwyczaj nie są bezpodstawne, choć często się nam tak wydaje. Być może to ostry zakręt lub droga, do której włącza się wiele samochodów? Myśl, skoncentruj się i zwolnij, wyznacz sobie odpowiednią ilość czasu na dojazd, by nie musieć przekraczać limitu prędkości. Pamiętaj, że im szybciej jedziesz, tym dłuższa jest droga Twojego hamowania.

5. Zachowaj dystans

Nie podjeżdżaj zbyt blisko jadących obok samochodów. Specjaliści określili, że droga hamowania przy 50 km/h wynosi aż 14 metrów. Zachowaj odpowiedni dystans i daj sobie czas na reakcję na niespodziewane zdarzenie na drodze.

6. Jedź wypoczęty

Jeśli odbywasz właśnie długą podróż i czujesz się senny, to lepiej zamiast popijać kolejne napoje energetyczne o znikomym działaniu, lepiej zjedź na parking i zafunduj sobie szybką, dwudziestominutową drzemkę. Jadąc niewyspanym narażasz siebie, swoich pasażerów i swój samochód na niebezpieczeństwo.

Powyższe 6 punktów to jedynie podstawowe sprawy warte poruszenia i przypomnienia wszystkim, nie tylko młodym kierowcom. A Wy? Co jeszcze byście tutaj dodali?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x