Ubezpieczenia na wakacje

Wyruszając na upragnione wakacje rzadko kiedy nasze myśli zajmują kwestie nieprzyjemne. Raczej jesteśmy nastawieni na całkowitą labę, podziwianie krajobrazów, starożytnych zabytków i zjawiskowych cudów natury. Ani myślimy o chorobach czy tragicznych wypadkach. Tu pojawia się nasz błąd, ponieważ „… nie znamy dnia, ani godziny…”. Dlaczego zakładamy, że nic się nie stanie i wykupujemy zaledwie podstawowy pakiet świadczeń w ramach ubezpieczenia wakacyjnego? Cóż, chyba po prostu nie chcemy dopuszczać do siebie tak nieprzyjemnych myśli, jak wypadek w trakcie zasłużonego urlopu w ciepłych krajach. Powinniśmy jednak wziąć pod uwagę pewną bardzo istotną zmienną. Mianowicie: koszty leczenia za granicą. Są one bardzo wysokie, a własne środki posiadane w czasie wakacyjnych wyjazdów nie zawsze będą wystarczające do pokrycia na przykład pobytu w szpitalu czy specjalistycznej operacji. Osobiście uważam, że zaoszczędzenie paru złotych na ubezpieczeniu nie jest dobrą taktyką cięcia wydatków, ponieważ nie możemy z całą pewnością założyć, że nic nam się nie stanie. Mała nieostrożność z naszej strony, albo też losowy przypadek może spowodować, że narobimy sobie sporych długów. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciel odmawiaj pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji. Za przykład weźmy urazy spowodowane uprawianiem sportów zwiększonego ryzyka, takich jak rafting, wspinaczka, paralotniarstwo czy też windsurfing. Nie każda osoba wyjeżdżająca na wakacje wie, że „zwykłe” ubezpieczenie wykupione w biurze podróży nie obejmuje wypadków powstałych przy uprawianiu wspominanych sportów. Podpisując umowę dotyczącą ubezpieczenia turystycznego należy zatem zwrócić uwagę na zawarte w niej ogólne warunki ubezpieczenia jak również zdarzenia, których ubezpieczenie te nie obejmuje.
Wiele osób oprócz standardowego ubezpieczenia wykupowanego w biurze podróży kupuje równocześnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zwaną w skrócie EKUZ, którą wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Dawniej, aby otrzymać ową kartę wypełniało się formularz E-111. Karta ta uprawnia posiadacza do świadczeń w unijnych placówkach medycznych. Mając taką formę ubezpieczenia możesz skorzystać jedynie z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w zakresie, który umożliwi ci kontynuowanie zaplanowanego wyjazdu w bezpiecznych warunkach z medycznego punktu widzenia. Jednakże, tego rodzaju świadczenia można pobrać wyłącznie w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia krajów Unii Europejskiej, krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Niestety, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia pokrycia kosztów akcji ratunkowej czy specjalistycznych zabieg ów, które byłyby następstwem uprawiania sportów wyczynowych. Pamiętajmy, że wyjeżdżając poza strefę unijną karta ta nie gwarantuje nam żadnych świadczeń, dlatego też o ubezpieczenie musimy zadbać sami lub zdać się w tej kwestii na biuro turystyczne.
Decydując się na indywidualne wykupienie dodatkowego, rozszerzonego ubezpieczenia wakacyjnego należy zwrócić uwagę na kilka punktów w umowach z ubezpieczycielem. Ważna jest wysokość sumy gwarancyjnej, obszar objęty ubezpieczeniem, sama wysokość ubezpieczenia, jego zakres oraz elastyczność towarzystwa ubezpieczeniowego w relacjach z klientami. Warto wziąć pod uwagę także renomę i opinie klientów dotyczące danego ubezpieczyciela. Biuro podróży organizujące wyjazd ma obowiązek ubezpieczyć swojego klienta od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Czasem jednak warto samodzielnie dopłacić do ubezpieczenia, albo wykupić odrębny pakiet, aby mieć lepsze warunki polisy. Ubezpieczenie warto dobrać do planów wyjazdowych, naszej kondycji zdrowotnej, celów podróży i indywidualnych predyspozycji.
Wyjeżdżając do krajów Europy Zachodniej polisa ubezpieczeniowa powinna opiewać na przynajmniej 30 000 euro, zaś jadąc do USA czy Kanady powinna wspominana suma to absolutne minimum. Tak samo jest z Japonią, Australią, Nową Zelandią czy RPA. Czym dalszy jest nasz cel podróży, tym bardziej istotna staje się minimalna suma ubezpieczenia. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku transportu chorego lub w skrajnych przypadkach także zwłok do kraju. Koszt polisy na sumę 30 000 euro związany jest ze składką w wysokości 1 euro za dzień pobytu za granicą.
W ofertach towarzystw ubezpieczeniowych odnajdujemy następujące typy ubezpieczeń:

  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL)
  • Ubezpieczenie bagażu i rzeczy osobistych
  • Ubezpieczenie assistance za granicą

Podsumowując, przy planowaniu jakiegokolwiek wyjazdu turystycznego warto samodzielnie zainteresować się swym ubezpieczeniem i ze spokojną głową jechać na wytęsknione wakacje.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x