Tanie linie lotnicze, a przewoźnicy tradycyjni

Określenie „tanie linie lotnicze” wykorzystywane jest w Polsce od raptem kilku lat, wciąż jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego jakie są najważniejsze różnice pomiędzy liniami tanimi, a liniami kursowymi. Tanie linie lotnicze są tak naprawdę efektem walki konkurencyjnej, tzw. wojnie cenowej. To cena biletu zaczęła być najważniejszym wyznacznikiem rezerwacji danego lotu. Początkowo tanie linie nie kojarzyły się klientom dobrze – brak jakichkolwiek wliczonych w cenę posiłków, częste zmiany godzin wylotów, loty na mało popularne lotniska, płatności wyłącznie kartami kredytowymi. W owej wojnie cenowej wiele małych linii upadło, do dnia dzisiejszego funkcjonują wyłącznie najsilniejsze firmy. Z biegiem lat rynek zmuszał linie kursowe do powolnego dopasowania oferty do cen tanich linii. Przewoźnicy poszukiwali rozwiązań oraz uproszeń, które sprawiłyby, że mogli konkurować z liniami uznanymi za tanie. Na dzień dzisiejszy różnice pomiędzy tanimi liniami, a liniami kursowymi nie są aż tak bardzo dostrzegalne. Oto te najważniejsze:

  1. Lotnisko – aby zminimalizować koszty opłat lotniskowych tanie linie decydują się na lądowania na lotniskach mało popularnych. Bardzo często położone są one na uboczu miast, zatem rezerwując przelot warto zwrócić uwagę, gdzie będzie miało miejsce lądowanie.
  2. Zasięg – tanie linie mają bardzo ograniczony zasięg lotów. Mianowicie kierowane są wyłącznie do miejsc popularnych i położonych najczęściej stosunkowo blisko. Przykładowo tanie linie nie organizują wyjazdów do Chin, RPA czy Australii.
  3. Możliwości finansowe – tradycyjne linie kursowe należą najczęściej do skarbu państwa, tak jak przykładowo LOT należy do Rzeczypospolitej. (LOT organizuje już loty czarterowe) Tanie linie należą do prywatnych firm, zatem ich stabilność finansowa nie jest pewna.
  4. Dostępność samolotów – w przypadku, gdy samolot nie jest w pełni sprawny, a lecieć mieliście tanimi liniami, na kolejny samolot poczekać możecie nawet kilkanaście godzin. Tradycyjne linie mają dostęp do większej ilości samolotów, dzięki czemu znacznie szybciej mogą je zapewnić.
  5. Bagaże – wielu przewoźników dokładnie pilnuje, aby nie przekroczona została wskazana waga bagażu, na nadwyżki należy płacić. Waga bagażu w zaleności od przewoźnika wynosi od 15 do 20 kg. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o bagaż podręczny.
  6. Dystrybucja biletów – bilety sprzedawane są telefonicznie oraz przez internet. Tanie linie starają się nie sprzedawać przez pośredników.
  7. Polityka cenowa – tanie linie są dosyć przewidywane w prowadzonej polityce cenowej. Najtaniej bilet zarezerwować można na kilka miesięcy przez wylotem. Następnie cena rośnie. Na kilka tygodni przed lotem cena jest obniżana, ale tylko na kilka godzin, a najwyższy poziom osiąga w ostatnim tygodniu sprzedaży. Linie tradycyjne to z góry określone ceny, które są ewentualnie obniżane na koniec sprzedaży.
  8. Komfoty podróży – w tanich liniach nie ma mowy o wyciągnięciu nóg, czy rozłożeniu siedzenia. Dla każdego pasażera przeznaczono bardzo mało miejsca, co może być kłopotliwe szczególnie dla osób otyłych.
  9. Możliwości obniżania cen – uwaga! Czasami tradycyjne linie posiadają w swoich ofertach ceny niższe od tanich linii, są to pojawiające się od czasu do czasu promocje, zatem nie nastawiajcie się z góry na tanie linie, sprawdźcie wszystkie oferty.

Najważniejsi obecnie działające przewoźnicy zaliczani do tanich linii to:

  • Air Berlin
  • Ryanair
  • TUIfly
  • Germanwings
  • easyJet
  • Wizz Air
  • Norwegian

Jeśli chodzi o polskie tanie linie mieliśmy takie trzy i za każdym razem historia kończyła się tak samo:

  • Air Polonia – koniec, 5 grudnia 2004
  • Centralwings – koniec, 7 października 2008
  • Direct Fly – zawieszenie działalności, 7 maja 2007
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x