Rzetelność opinii na forach i serwisach turystycznych

Zdecydowana większość polskich turystów decydując się na wakacyjny wyjazd najpierw sprawdza w serwisach internetowych opinie na temat biura podróży, hotelu oraz ewentualnie kurortu, w którym odbywać się mają nasze wakacje. Widząc pozytywnie opinie z przekonaniem decydujemy się na wybrany wyjazd i z ogromną niecierpliwością oczekujemy na wakacyjny urlop, lecz czy aby na pewno warto opierać się wyłącznie na opiniach znalezionych w sieci?
Jako osoba zarządzająca stroną z opiniami turystycznymi, forum turystycznym oraz aktywny uczestnik sieci, jak i wyjazdów turystycznych mogę stwierdzić, iż sugerowanie się kilkoma odnalezionymi opiniami jest kompletnie bezzasadne. Przyczyną takiej sytuacji są złe praktyki, jakie stosują biura podróży.
Zapewne wielu z was poszukuje wyjazdów typu last minute. Wchodzicie na stronę internetowego pośrednika wyjazdów turystycznych i przeglądacie oferty. Odnajdujecie te najbardziej atrakcyjne i wchodzicie na najpopularniejsze serwisy gromadzące opinie turystów. Pod lupę weźmy opinie pojawiające się w popularnym portalu wakacje.pl. Sytuację, jaką opiszę zaobserwowałem pod koniec września poszukując wyjazdu turystycznego dla siebie. Mieliśmy określony budżet i poszukiwania kierowaliśmy na najlepsze pięciogwiazdkowe hotele. Odnajdywaliśmy wyjazdy w cenach, które nas zaskakiwały, i to pozytywnie. Oczywiście przed podjęciem decyzji na temat wyboru wyjazdu zerknęliśmy na wspominane wakacje.pl. Na pierwszej stronie opinii zawsze zobaczycie cztery bądź pięć krótkich recenzji, z których każda będzie bardzo pozytywna. Wielu zaniecha dalszego sprawdzania komentarzy, a dopiero po przejściu do pozostałych opinii zobaczyć można jak naprawdę wyglądają oceny hoteli – katastrofalnie. Taka sytuacja dotyczyła kilkudziesięciu hoteli szczególnie pochodzących z Egiptu, które kiepsko się sprzedawały m.in. ze względu na bardzo złe opinie. Pojawienie się kilku pozytywów ma zupełnie to odmienić i zapewne w przypadku wielu turystów misja zostaje spełniona. Kto za tym stoi? Odpowiedź wydaje się oczywista, ale jej nie udzielę….

Kolejny obszar działań polegający na manipulowaniu opiniami to forum internetowe. Jako perfekcyjny przykład takich działań wskazać mogę nasze forum. Wciąż pilnuje, aby na forum nie pojawiały się opinie pisane przez pracowników biur, ale oczywiście nie nad wszystkim można zapanować. Biura stosują przeróżne techniki manipulacji, co niektórych użytkowników, którzy działają rzetelnie, nie wychwalają, lecz wyłącznie sugerują, że takie wyjazdy odnaleźć można w ofercie danego biura nie banuję lecz pozostawiam na forum, kasuję jedynie posty, które mogłyby być niewłaściwie odebrane. Tacy użytkownicy profesjonalnie pracują nad kształtowaniem opinii w sieci. Oczywiście największym problemem są dominujący w tym gronie spamerzy. Każdego dnia pojawia się nawet kilku kolejnych użytkowników, którzy wchodzą tylko po to, aby przedstawić fałszywą opinię bądź wychwalić dane biuro. Istnieją również grupy użytkowników – rejestrują się z kilku ip, tworzą temat, w którym wychwalają dane biuro, piszą z innych ip i w różnych odstępach czasu, ale za takie sposoby chwytają wyłącznie nieliczni.
Zmanipulowane opinie pojawiają się również pod opisami biur podróży oraz hoteli w naszym serwisie. Bardzo często jeden użytkownik dodaje kilka negatywnych opinii z różnych loginów i pod różnymi danymi, oczywiście takie opinie są kasowane. Niemniej jednak, pojawiają się również zmanipulowane pozytywne opinie, lecz jeśli biuro nie realizuje usług rzetelnie to i tak owe pozytywne opinie zaginą pośród licznych negatywnych. Plusem naszego serwisu jest fakt, iż wszystkie opinie prezentowane są bez przejścia na kolejne podstrony, zatem naocznie zobaczyć możecie wszystkie opinie dotyczące biura czy hotelu.
Reasumują czuwamy, aby opinie odnalezione na turyści.info były jak najbardziej obiektywne.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x