Przyczepy kempingowe: dlaczego stały się tak popularne?

Można śmiało napisać, że karawaning przeżywa ogromny wzrost zainteresowania. W Europie Zachodniej ta forma spędzania wolnego czasu cieszy się dużą popularnością od wielu lat. Polacy odkryli ją już w PRL-u – kto nie pamięta słynnych „Niewiadówek” N126, często holowanych przez Fiaty 126p? Dziś karawaning odznacza się o wiele wyższym komfortem, a zalety tej formy podróżowania doceniają nawet osoby, które wcześniej wybierały wyłącznie wakacje all inclusive. Znajduje to przełożenie na wyniki sprzedaży chociażby przyczep kempingowych, które dosłownie wystrzeliły. W naszym artykule wyjaśniamy, dlaczego przyczepy kempingowe tak bardzo zyskały na popularności.

Maksymalna swoboda

Karawaning słusznie budzi skojarzenia z wolnością. Jest to jedyna forma podróżowania, która pozwala zabrać „dom” ze sobą i zatrzymać się na nocleg praktycznie gdziekolwiek, choćby na parkingu przy autostradzie. Pamiętajmy natomiast, że w wielu krajach, m.in. w popularnej wśród Polaków Chorwacji, biwakowanie na dziko jest zabronione.

Przyczepy kempingowe to lepszy wybór dla rodzin z młodszymi dziećmi

Odwieczny dylemat osób zakochanych w karawaningu to: kupić kamper czy przyczepę kempingową? W przypadku rodzin z małymi dziećmi lepsza jest zwykle ta druga opcja. Dlaczego? Z kilku prostych powodów:

  • Przyczepa kempingowa z reguły oferuje większą przestrzeń życiową niż kamper;
  • Dzieci odbywają podróż w samochodzie, który zapewnia lepszy komfort jazdy;
  • Wiele rzeczy można zapakować do bagażnika auta czy kufra dachowego, tym samym nie ryzykując przekroczenia DMC przyczepy (co z kolei bywa nagminnym problemem w przypadku kampera);
  • Przyczepę można w każdej chwili odpiąć od samochodu i np. szybko podjechać z dziećmi do lekarza, do apteki, na zakupy czy do lokalnych atrakcji, co jest bardzo wygodne – szczególnie z punktu widzenia rodzin, które spędzają wakacje raczej stacjonarnie, na kempingu i nie planują co kilka dni zmieniać miejsca;

Niezależność podczas wakacji czy weekendowych wyjazdów

Własna przyczepa kempingowa otwiera zupełnie nowe możliwości w zakresie podróżowania. Decyzję o wyjeździe np. na weekend można podjąć spontanicznie, nie martwiąc się dostępnością miejsc w hotelach czy pensjonatach (i sporo oszczędzając na noclegach).

Podczas dłuższych wakacji można łatwo zmienić miejsce, pokusić się o biwakowanie na dziko (w niektórych krajach) i dotrzeć do atrakcji, których raczej nie zobaczą osoby spędzające urlop w hotelu.

Olbrzymią zaletą przyczepy kempingowej w porównaniu z np. kamperem jest to, że większość rzeczy potrzebnych podczas wyjazdu możemy trzymać w przyczepie, nie tracąc czasu na żmudne pakowanie, a po przyjeździe na rozkładanie namiotu. Jest to super wygoda.

Gdzie szukać przyczep kempingowych?

Na pewno nie należy tego robić na własną rękę, jeśli nie masz żadnego doświadczenia z przyczepami kempingowymi. Szczególnie na rynku wtórnym łatwo jest popełnić błąd i kupić przyczepę, która była np. zalana, co będzie rodzić bardzo wysokie koszty doprowadzenia jej do przyzwoitego stanu.

O wiele bezpieczniej jest udać się do salonu karawaningowego, w którym można skorzystać z fachowej pomocy specjalisty i dobrać lub skonfigurować przyczepę kempingową „pod siebie”. W salonie skorzystamy z atrakcyjnych opcji finansowania zakupu (w tym leasingu czy kredytu), otrzymamy pełną gwarancję, zapewnimy sobie fachowy serwis, a to wszystko ma później wpływ na satysfakcję z posiadania przyczepy kempingowej.

Sprawdzonym miejscem, w którym warto rozpocząć poszukiwania przyczepy kempingowej, jest salon Hymer Poznań w Sadach koło Poznania. To autoryzowany dealer Erwin Hymer Group, do której należy m.in. legendarna marka Eriba.

W ofercie salonu Hymer Poznań znajdziesz m.in. przyczepy kempingowe renomowanej niemieckiej marki Buerstner, które stanowią świetny wybór w relacji ceny do jakości. Z aktualnym wyborem dostępnych modeli Buerstner zapoznasz się na stronie internetowej https://hymerpoznan.pl/buerstner/przyczepy-campingowe/.

Portal turystyczny turysci.info