Meteory

Meteory zwane inaczej klasztorami na meteorach to kilka budynków, położonych na szczytach gór, które pełnią rolę klasztorów i zarazem jednego z najbardziej niesamowitych wytworów ludzkich rąk. Wszyscy jesteśmy zszokowani piramidami, połozonymi w Gizie pod Kairem, a moim zdaniem to Meteory stanowią twór, który trudno ogarnąć człowiekowi. Oczywiście obydwa cuda powstawały w zupełnie innych latach. Legenda głosi iz założyciel największego z klasztorów zwanego Wielkim Meteorem, św Aleksy wzniósł się na szczyt góry na skrzydłach orła. Zapewne prawdy jest w tym nie wiele. Pierwszy z klasztorów został załozony w 1336 roku. W sumie powstały 24 klasztory z czego do obecnej chwili pozostało ich raptem kilka. W największym z klasztorów zamieszkuje obecnie 3 mnichów, a w czasach świetności było ich nawet 200. Prócz tego, normalne życie toczy się jeszcze w pięciu innych klasztorach, oto ich lista:

  • Wielki Meteor (Przemienienia Pańskiego)
  • Świętej Trójcy
  • Świętego Stefana
  • Świętej Barbary
  • Wszystkich Świetych
  • Świetego Mikołaja


Najwyższy szczyt, na którym połozony jest klasztor ma ponad 600 metrów wysokości. Aby móc zobaczyć meteory należy pokonać długa drogę. Wjeżdza się po zboczach góry, a widoki temu towarzyszące są niesamowite i niewskazane dla osób mających lęk wysokości. Teorie głoszą, że klasztory powstały w takim miejscu, aby można było się w nich ukrywać w czasie wojen, których na obszarze Grecji było przecież wiele. Wystarczy sobie przypomnieć mityczną Spartę oraz prowadzone przez nią wojny. Kiedyś wejście do klasztoru było skomplikowane i wymagała poruszania się po licznych drabinach oraz linach. W ramach rozwoju, mnisi wprowadzili kołowrotki i wciągani byli w koszach. Niestety nie zawsze sposób ten było dobry, gdyż kiedyś w końcu liny sie przerywały i ktoś ginął.

Od XIX wieku klasztory zaczęły podupadać i niszczeć. Na skutek złej konserwacji oraz stosowanych metod budowlanych klasztory upadały. Nie ma się czemu dziwić – budowanie w tak ekstremalnych warunkach nie należ do najłatwiejszych. Dopiero chęć oglądania Meteorów przez turystów doprowadził do większego dbania o to miejsce. Wybudowano drogi, które umożliwiały zwiedzanie. Klasztory wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Meteory to miejsce, które powinien zobaczyć każdy turysta, który kocha podziwiać cuda świata. Podczas zwiedzania klasztorów musicie mieć zasłonięte ramiona oraz kolana. Jeśli nie macie ze sobą odpowiedniego stroju to otrzymacie go przy wejściu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x