Meksyk – praktyczne porady

Meksyk to cudowne miejsce, które dla wielu wciąż pozostaje jedynie marzeniem. Dla dużej grupy szczęśliwców, którzy mogą sobie pozwolić na spędzenie tam wakacji przygotowaliśmy „pakiet” praktycznych porad, które mogą okazać się użyteczne na miejscu.

Jakie są najważniejsze miejscowe obyczaje?

W Meksyku bardzo stosowane jest miłe zachowanie. Pamiętajcie, że kiedy poprosicie o pomoc miejscowego obywatela to należy mu podziękować życząc miłego dnia słowami „Buenas tardes”. Mężczyźni zawsze witają się podaniem dłoni, a kobiety pocałunkiem w policzek. Meksykanie nie należą do narodów punktualnych – nie bądźcie źli jeśli umówicie się z kimś na spotkanie, a ta osoba nie nadejdzie. Będąc w głębi lądu przywiązujcie dużą wagę do ubioru, gdyż źle się tutaj patrzy na zbytnią nagość, zwłaszcza w małych wioskach.

Jak Meksykanie postrzegają kobiety?

Meksykanie kochają turystki oraz ich kokietowanie. Jeśli będzie sama lub z koleżanką to jesteś skazana na zaczepki. Należy wtedy unikać kontaktu wzrokowego to szybko się odczepią. Istnieje wiele barów i knajp, do których prawo wstępu mają tylko i wyłącznie mężczyźni, dlatego też należy uważać, aby nie wpaść w „paszczę lwa”.

Czy w Meksyku należy dawać napiwki?

Jak się okazuje „one dolar” działa cuda nie tylko w krajach afrykańskich. Podobnie jest w Meksyku. Jeden dolar to kwota, którą obdarowuje się kelnerów, sprzątaczki, tragarzy, przewodników. Podobnie jak w Afryce również i tutaj napiwki w wielu przypadkach stanowią jedyne źródło utrzymania rodziny, więc nie oszczędzajcie na tym.

Czy przyjemne jest poruszanie się autobusami po Meksyku?

Trudno stwierdzić w ogóle, żeby poruszanie autobusami mogło być przyjemne. Autobusy w Meksyku są przeróżne – od dramatycznych po nowoczesne. Kupując bilet otrzymujecie konkretnie przypisane miejsce siedzące. Jeśli chcecie udać się w głąb Meksyku to jesteście skazani za stare i zniszczone busy.

Czy Meksyk to bezpieczny kraj? Czy trzeba przywiązywać duża wagę do kwestii bezpieczeństwa? Jakich zasad należy przestrzegać?

• Unikajcie ciemnych uliczek
• Nie zostawiajcie otwartych samochodów
• Pilnuj swojego bagażu
• Drogi sprzęt przechowuj tylko w bezpiecznych miejscach

W Meksyku jesteście narażeni na kradzieże – wielu Meksykan jest bardzo biednych. Uważajcie!

Jakość dróg w Meksyku, czy warto poruszać się wynajętym samochodem?

Meksyk posiada znacznie lepsze drogi niż Polska(o to nie trudno).W sumie w Meksyku jest 250 tys. Km bezpłatnych dróg, którymi możecie swobodnie korzystać. Zapewne jest to przyjemniejszy sposób podróżowania niż autobusy.

Czy lecąc do Meksyku potrzebuję wizy?

Na szczęście nie musimy posiadać wizy. Należy natomiast posiadać kartę turystyczna Migratoria Para Turista, która jest ważna przez 180 dni. Kartę otrzymać można w samolocie, biurze podróży lub konsulacie. Konieczne jest posiadania ważnego przez co najmniej 6 miesięcy paszportu.

Jaką walutę zabrać do Meksyku?

Do Meksyku najlepiej jest zabrać dolary. Na miejscu wymienia się je na pesos. W sklepach można płacić obydwoma walutami, lecz ten liczony w dolarach jest zawsze niekorzystny, dlatego też warto wymienić walutę w jakimś kantorze.

Czy do Meksyku należy zabrać ciepłe ubrania?

Pogoda jest bardzo zróżnicowana i w dużym stopniu uzależniona od miejsca, w którym się znajdziecie. Jeżeli udajcie się w obszary górskie oraz pustynne niezbędne jest posiadanie sweterka. Pamiętajcie o parasolu, gdyż na dużej części Meksyku od maja do października trwa pora deszczowa. Warto posiadać koszulę z długim rękawem, która ochroni przed poparzeniami, kapelusz oraz długie, przewiewne spodnie. W miejscowościach wypoczynkowych tak jak wszędzie standardem jest chodzenie w strojach kąpielowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x