Jazda pociągiem czy autobusem – co się bardziej opłaca?

Wybierając się na wakacje, do rodziny, na weekendowy wyjazd czy w podróż służbową, musimy wybrać odpowiedni środek transportu. Jeśli chodzi o transport publiczny, wybór zawęża się do pociągu lub autobusu. Co będzie bardziej opłacalne dla podróżującego?

Autokar dotrze wszędzie

Wyjazdy autokarowe (sprawdź kursy na https://dworzeconline.pl/) na wakacje, z biurem podróży lub bez cieszą się niesłabnącą popularnością. Ma to przede wszystkim związek z tym, że są one znacznie tańsze od wakacji samolotowych. Autokar dotrze wszędzie – odbierze turystę z jego miasta zamieszkania i dowiezie do miejsca przeznaczenia – nawet pod sam hotel czy apartamenty. Jeśli chodzi o transport publiczny, to autobusy jeżdżą na ściśle wyznaczonych trasach i mają określone przystanki dla podróżnych, niemniej można dogadać się z kierowcą, aby wysadził klienta w nieco innym miejscu, bliższym jego celu podróży.

Podobnie jak użytkownicy aut prywatnych, także turyści w autobusach muszą pogodzić się z ewentualnym oczekiwaniem w kolejce przed bramkami na autostradach czy na granicach państw, gdzie nadal mogą być prowadzone kontrole graniczne.

Pociągiem bez korków

W korkach nie będzie stał pociąg, ale sieć kolejowa w Polsce nie jest rozwinięta na tyle, aby można było nią dojechać w dowolne miejsce. Czasem podróż pociągiem kończy się na większym dworcu, a stamtąd np. do kurortu nadmorskiego trzeba dojechać autobusem lub taksówką. Kolej może też stanąć w miejscu, jeśli nastąpi awaria sieci energetycznej. Problemem dla podróżnych są brakujące miejsca siedzące w szczycie sezonu letniego w pociągach, konieczność szybkiego zajmowania miejsc w przedziałach oraz przestępczość zorganizowana.

Niemniej, jadąc w daleką podróż pociągiem można sobie zagwarantować komfortowe warunki, dzięki wykupieniu kuszetki lub miejsca w wagonie noclegowym.

Koszta podróży

Dzięki kolejowym promocjom, jakie organizowane są na przykład w wakacje przez Polskie Koleje Państwowe, można jeździć po Polsce w atrakcyjnej cenie, nieporównywalnie niższej niż w przypadku autobusów. Cena biletów zaczyna się już od 49 zł (trasa Warszawa -Trójmiasto). W normalnej, regularnej cenie za podróż w II klasie TLK z Warszawy do Gdańska zapłacimy 140 zł. Podobnie w przypadku podróży z Krakowa na Pomorze. Z Wrocławia do Gdyni pojedziemy za nieco ponad 45 zł. Także wyjazdy zagraniczne pociągami PKP mogą być bardzo tanie. Jeśli podróżny „ustrzeli” promocję zapłaci 19 euro za bilet do Pragi czy Berlina. Podróż z Wrocławia do Kijowa kosztuje niecałe 30 euro, a z Warszawy do Wilna nieco ponad 25 euro.

Dla porównania, podajemy kilka aktualnych cen podróży Polonusem, dla popularnych kierunków:

Warszawa-Kielce – 25 zł,

Warszawa-Wrocław – 40 zł,

Warszawa-Opole – 45 zł,

Łomża-Warszawa – 20 zł.

Ponadto przewoźnik ten oferuje cykliczną promocję 5-10-15, dzięki czemu możemy zakupić bilety odpowiednio w cenach 5 zł, 10 zł oraz 15 zł.

Obydwa sposoby podróżowania mają swoje wady i zalety, jednakże wyższy komfort podróżujących autokarem przemawia na korzyść tego środka transportu..

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x