Jaką żywność warto przywieźć z zagranicznej wycieczki?
Będąc na urlopie za granicą często kupujemy pamiątki, które będą nam o tej wycieczce przypominać. Wśród najchętniej kupowanych rzeczy znajdują się regionalne przysmaki, dzięki czemu już po powrocie można we własnym domu wracać do tamtych smaków. Czy jednak rzeczywiście opłaca się robić takie zakupy?
Co mówią przepisy?
Niestety nie wszystko, co nabywamy za granicą, można legalnie wwieźć do kraju. Te obostrzenia nie dotyczą wyłącznie niebezpiecznych przedmiotów, zabytków czy zakazanych używek, ale też między innymi żywności. Produkty spożywcze kupowane na własny użytek nie muszą przechodzić kontroli sanitarnej, jeśli przewożone są w małych ilościach, tylko na własne potrzeby. Na liście znajdują się jednak pewne wykluczenia, na przykład mięso, nabiał, wybrane owoce i warzywa, żywe owoce morza.
Najmniej problematyczna jest żywność pakowana, pochodzenia roślinnego, o długim terminie przydatności, jak słodycze, przyprawy, oliwa, kawa, herbata, makarony, sosy zamknięte w butelkach. Na alkohol jest limit – dokładna wartość zależy od rodzaju trunku, prócz tego linie lotnicze mogą jeszcze wprowadzić swoje własne obostrzenia co do ilości wnoszonego towaru na pokład.
Urlop za granicą – co się opłaca kupować?
To zależy od tego, gdzie konkretnie przebywamy. Dla turystów szczególnie atrakcyjne są produkty lokalne, które w Polsce ciężko kupić. Przebywając na przykład w Turcji albo we Włoszech możemy nabyć oryginalne produkty spożywcze, a nie podróbki, do tego często są one tam na miejscu znacznie tańsze niż w polskich marketach, gdzie muszą być specjalnie sprowadzane.
Warto zaopatrzyć się w specjały miejscowej kuchni, ale raczej takie, które mają dłuższy termin przydatności – nie ma sensu kupowanie sera czy świeżych pomidorów, bo nim dojadą one na miejsce, to pewnie zdążą się już zepsuć. Zresztą i te towary, które nie wyglądają na szybko się psujące, mogą być problematyczne w trakcie podróży ze względu na stłuczenie butelki, zgniecenie opakowania czy utratę konsystencji przez trzymanie jedzenia w zbyt wysokiej temperaturze. Wiele takich produktów można wygodnie zamówić w specjalistycznych sklepach, jak Harika, gdzie sprzedawane są wyłącznie autentyczne produkty z danego kraju. Takie zakupy dają gwarancję świeżości i odpowiedniego przygotowania przesyłki z jedzeniem, co jest o wiele mniej kłopotliwe niż samodzielny transport delikatnego towaru z dalekiego kraju.
Gdzie kupować żywność?
W krajach tłumnie odwiedzanych przez turystów nie tak łatwo kupić dobrą żywność, jeśli nie ma się dobrego rozeznania po miejscowych sklepach. Zwłaszcza w bardzo popularnych miejscowościach spora część żywności sprzedawanej turystom jest nienajlepszej jakości i do tego znacznie droższa niż w normalnych sklepach, dlatego warto po swoje zakupy chodzić tam, gdzie udają się mieszkańcy – dobrym rozwiązaniem są lokalne targi i stragany, małe sklepiki z dala od turystycznych szlaków, ekologiczne gospodarstwa. Powinno się też zwrócić uwagę na warunki sanitarne, w jakich przetrzymywana jest wystawiona na sprzedaż żywność.