Co dzieje się z bagażem podczas podróży samolotem

Po odprawie lotniskowej twój bagaż znika na taśmie. Na pokład samolotu możesz zabrać tylko najpotrzebniejsze i szczególnie cenne przedmioty jako niewielki bagaż podręczny. Pozostałe walizki zobaczysz dopiero po wylądowaniu na docelowym lotnisku.

Pakowanie i transport bagażu na lotnisko

Przed podróżą należy sprawdzić, jakie przedmioty można zabrać ze sobą w podróżnej walizce, oraz jakie są dopuszczalne wymiary bagażu. Każdy przewoźnik na swojej stronie internetowej informuje zarówno o przedmiotach zabronionych do przewożenia w bagażu podręcznym i rejestrowanym, jak i o maksymalnych wymiarach bagażu podręcznego. Należy pamiętać, że do rozmiaru wlicza się też rączki i uchwyty walizek. Szczegółowe informacje na temat bezpiecznego podróżowania samolotem, w tym także zalecenia dotyczące bagażu można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jeśli podróżuje się z dużym bagażem, najwygodniej jest podjechać na lotnisko własnym samochodem. Funkcjonujące w pobliżu lotnisk parkingi, np. StartParking, oferują możliwość bezpiecznego przechowania samochodu, a jeżeli od parkingu do lotniska jest więcej niż 500 m, także bezpłatny transport na lotnisko.

Co się dzieje z bagażem po odprawie

Jeszcze przy kontroli bezpieczeństwa walizka może zostać otwarta, a jej zawartość sprawdzona przez pracowników Służby Ochrony Lotniska. Podczas odprawy bagażowej walizki podróżne zostają opatrzone danymi osobowymi właściciela oraz informacjami o numerze lotu. Następnie na taśmie walizki jadą do hali bagażowej, w której są segregowane i umieszczane we właściwym luku, najczęściej odbywa się to automatycznie. Następnie bagaże dowożone są na płytę lotniska. Podczas załadunku i transportu bagaż może łatwo ulec uszkodzeniu, dlatego przedmioty, które mogą się zniszczyć, np. sprzęt elektroniczny, należy zabierać w bagażu podróżnym, dla bezpieczeństwa bagaż rejestrowany powinien znajdować się w sztywnej walizce, można go dodatkowo ubezpieczyć.

Po przylocie na miejsce należy udać się do hali, do której odpowiednie taśmociągi dostarczają bagaże. Na tablicach znajdujących się w hali można znaleźć informację o tym, na którym taśmociągu znajdują się bagaże z danego lotu. Jeśli na taśmie nie znajdziesz swojego bagażu, niezwłocznie skontaktuj się z obsługą lotniska.

Co się dzieje z bagażem nieodebranym

Przewoźnik przez pewien czas przechowuje bagaże, które nie zostały odebrane przez pasażerów. Wizzair przechowuje je np. przez 60 dni, naliczając przy tym opłatę. Jeżeli bagaż nie został do tego czasu odebrany, firma może go sprzedać lub zniszczyć. Od niedawna LOT wzorem niektórych zagranicznych przewoźników organizuje aukcje nieodebranych walizek. Uczestnicy aukcji mogą wtedy wylicytować walizkę, której zawartości nie znają.

Zobacz także: Waga i wymiary bagażu do samolotu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x