Ateny

Ateny to jedno z najatrakcyjniejszych punktów turystycznych Europy. Jednocześnie Ateny to stolica oraz największe miasto Grecji. Miasto liczy 750 tyś stałych mieszkańców i należy do miejsc, które każdy turysta powinnien bezdyskusyjnie zobaczyć. Cóż, niewiele jest w Europie miast, które zaczęły powstawać w II tysiąleciu przed naszą erą i prężnie istnieją do dziś. Kiedyś Ateny były państwem-miastem i stanowiły centrum umysłowe Hellady. W Atenach odbywały się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Miało to miejsce w 1896 roku, a zawody sportowe rozgrywane były na stadionie Kilimarmaro. Wycieczki fakultatywne oferują jednodniowe zwiedzanie miasta co jest zbyt małym czasem, aby móc zwiedzić choć niewielką część mitycznego miasta. Wyjazd do Aten jest organizowany z każdego zakątka Grecji – niezależnie czy znajdujecie się na Wyspach Jońskich, Peloponezie czy Riwierze Olimpijskiej. Z każdego z tych punktów podróż autokarowa będzie bardzo długo lecz naprawdę warto.

Ateny to przede wszystkim liczne zabytki o dużym znaczeniu. Najważniejszych, a zarazem najbardziej znanym jest Akropol, który pretendował do miana „nowego cudu świata”. Akropol to wapienne wzgórze, na którym wybudowano świątynie. Obecnie na wzgórzu znajduje się Partenon wybudowany na cześć Ateny, Erechtejon, który powstał na cześć Erechteusza, natomiast poświęcony jest Atenie oraz Posejdonowi, Apteros, czyli świątynia Nike, a prócz tego są jeszcze słynne Pompeje oraz Pinatoteka. Kolejnym ważnym zabytkiem Aten jest Świątynia Zeusa Olimpijskiego, z której pozostało raptem 15 kolumn (pozostałe leżą na ziemi). Zabytku nie można oglądać z bliska, gdyż jest on zabezpieczony. Następnie warto zobaczyć forum rzymskie z Wieżą Wiatrów, cmentarz Keramejkos, starożytną Agorę oraz wspomniany wcześniej stadion Kilimarmaro.

Będąc w Grecji nie można zrezygnować z oglądania Aten. Nigdzie indziej nie zobaczycie tak niesamowitych historycznych miejsc. Niektórzy twierdzą iż dużo ważniejszym zabytkiem są Meteory, jednak ja zdecydowanie bardziej polecam zobaczenie Aten. Jest to bardzo męcząca wycieczka, zwłaszcza w czasie sezonu, kiedy panują tam bardzo wysokie temperatury, jednak naprawdę warto.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x