turyści
menu menu

Menu główne
Strona głowna Patronat medialny Logowanie Nasze recenzje Informacje prasowe Mapa strony Kontakt Linki
Turyści
Wypoczynek
Informacje o hotelach
Na forum
Szukaj na stronie

Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 1

statystyka
subskrypcja
informacje o nowych wersjach na twój mail!
Partnerzy
Artykuły > Praktyczne porady > Reklamacja za nieudane wakacje
Reklamacja za nieudane wakacje        Wróciłeś z kolejnych wakacji. Jak było tym razem? Czy biuro wywiązało się ze swoich zobowiązań? Czy otrzymałeś wszystko co było w umowie? Co zrobić jeśli zawiodłeś się na zrelizowanej wycieczce?       
        Z roku na rok coraz więcej słychać o kolejnych aferach związanych z biurami podróży. Nie podstawione samoloty, brak miejsca w hotelu, nie kompetentni pracownicy. To tylko kilka głównych grzechów naszych rodzimych biur. Czy jesteśmy w stanie temu zapobiec? W zasadzie nie. Tak naprawdę wspomniane grzechy tylko po części są winą biur - z reguły odpowiedzialne za to są firmy, które współpracują z operatorem. Biura podróży rezerwują przeloty w konkretnych liniach, miejsca noclegowe w konkretnych hotelach oraz korzystają z konkretnych lokalnych agencji turystycznych, które zajmują się m.in. organizacja wyjazdów fakultatywnych. Oczywiście odpowiedzialność za całościowy przebieg wyjazdu ponosi biuro podróży. To oni przecież podpisują umowy z pośrednikami i później składają u nich reklamacje. W umowach znajdziecie wiele fragmentów, które skonstruowane są w taki sposób, aby biuro jak najrzadziej ponosiło odpowiedzialność. Z reguły o fragmentach takich dowiadujemy się kiedy chcemy złożyć reklamację i wtedy ku naszemu zaskoczeniu okazuje się, że pod tym się podpisaliśmy dokonując zakupu wycieczki. Zawsze warto dokładnie wczytać się we wszystkie haczyki. Spędzając w tym roku 10 godzin na lotnisku pisałem juz w myślach moja reklamację. Oczywiście kiedy wczytałem się w regulamin to okazało się, że pierwszy i ostatni dzień wycieczki przeznaczony jest na transfery. Mało istotne, że przez to straciłem prawie dzień wakacji. Co ciekawe przedstawiciel linii lotniczych  stwierdził, że można reklamacje składać gdyż są one później przekazywane z biura podróży do linii. Niestety biuro nas o tym nie poinformowało...

        Zajeżdżacie na miejsce i okazuje się, że choćby macie pokój z widokiem na roboty drogowe zamiast na morze. W takim wypadku udajecie się do waszego rezydenta i prosicie o wymianę. Z reguły znajdziecie się taki pokój lecz jeśli nie to powinniście otrzymać jakąś rekompensatę. Z reguły biura podróży oferują wtedy jakąś darmową wycieczkę fakultatywną czy też możliwość korzystania z jakichś płatnych opcji w hotelu. Jeśli nie otrzymacie również tego to powinniście złożyć reklamację w pisemnej formie u rezydenta. I tutaj jest najważniejszy haczyk -  rezydent musi potwierdzić przyjęcie tej reklamacji. Jeśli tego zabraknie to później będziecie mieć problemy z wyegzekwowaniem czegokolwiek od biura podróży.
        Wskazany w poprzednim akapicie problem jest najmniej uciążliwy. Teraz pomówmy o gorszych problemach. Agenci w biurach podróży twierdzą, że turyści, korzystający z last minute są najbardziej narażeni na brak miejsca w zarezerwowanym hotelu co mija się z prawdą bo przecież zawsze jesteśmy kwaterowani w wolnych pokojach, nie są one nam w żaden sposób wcześniej przypisane. Piszę tutaj o dużych hotelach, a nie pensjonatach. Jeśli na miejscu nie otrzymacie miejsca w hotelu to organizator musi wam zapewnić hotel w co najmniej takim standardzie jaki zarezerwowaliście. Jeśli tego nie otrzymacie to powinniście ubiegać się o zwrot części kwoty za wycieczkę. Możecie również ubiegać się  o natychmiastowy powrót do kraju. Biuro podróży jest zobowiązane wam to zapewnić, a jeśli tego nie zrobi to zapewni to wam Urząd Marszałkowski konkretnego województwa poprzez obciążanie kosztami polisy ubezpieczeniowej operatora.
        Kolejny problem może dotyczyć fatalnych warunków w pokojach czy też w hotelu - zupełnie innych niż  nam zaprezentowano w katalogu. Wiele z was pewnie słyszało o słynnym biurze, które już upadło, a w swoim katalogu przerobili zdjęcia pewnego hotelu w Bułgarii w taki sposób, że miał on jedno piętro więcej i otrzymał dodatkowe balkony! Takie rzeczy również się zdarzają. Najważniejsze to zrobić jak najwięcej zdjęć zastanych warunków. Po co? Choćby po to, aby mieć "siłę przetargową" i móc pokazać innymi jak biuro podróży dba o swoich klientów. W tym przypadku również należy zgłaszać reklamację u rezydenta.
       Reklamację możecie również składać w siedzibie organizatora po powrocie do kraju.  Jeśli agent, u którego dokonywaliście zakupu wyjazdu, działa na rynku od kilku lat to pewnie ma wyrobione dobre kontakty i może wam pomóc w odzyskaniu pieniędzy. Biuro podróży ma 30 dni na rozpatrzenie waszego wniosku. Jeżeli odpowiedź będzie negatywna lub nie satysfakcjonująca to możecie iść z tym "wyżej".  Warto zgłosić to do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Mile widziana jest skarga do Polskiej Izby Turystyki. Jeśli to wszystko nie da efektu to swoich praw możecie dochodzić w sądzie, który będzie działać na waszą korzyść, jeśli tylko macie dowody nie zrealizowanych przez biuro usług.
        Na koniec chciałbym coś wspomnieć o drugiej stronie medalu. W 2007 roku rozmawiałem z rezydentem na temat reklamacji i nie wiadomo czy śmiać się czy płakać czytając niektóre pretensje polskich turystów. Nie będę ich przytaczać. Jedynie mam do Państwa prośbę – nie składajcie reklamacji na to, że padał deszcz, nawet jeśli gdzieś przeczytaliście, że tak można….

komentarz[0] |

Komentarze do "Reklamacja za nieudane wakacje"

info
Jeszcze nikt tego nie komentował, może Ty to zrobisz...Chcesz dodac dlugi komentarz? Dodaj go w konkursie i wygraj nagrody!

podaj: imię
e-mail
temat
tre¶ć
 

Turysci na Facebooku

Biura podróży - opinie
Reklama
Ankieta
Gdzie w 2014 roku na wakacje?
Egipt
Tunezja
Turcja
Hiszpania
Grecja
Chorwacja
Bułgaria
Włochy
Inny kierunek
Niestety - zabraknie środków na

[wyniki | ankiety]
Najpopularniejze wyjazdy
Kalendarz
Listopad
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
© 2004 turysci.info. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.046 | powered by jPORTAL 2