Agadir

Agadir jest jednym z najbardziej znanych kurortów nowoczesniej części Maroka. Umiejcowiony jest w zatoce, plaza jest piaszczysta I bardzo długa – 8 km. Jest to typowy mega rozrywkowy kurort wypełniony ogromną ilością barów oraz kawiarenek. Fani sportów mogą skorzystać z trzech pol golfowych, natomiast fani hazardu mogą się zaszyć w kasynie. Warto zajrzeć na odbywający się co tydzień targ, aby zobaczyć na własne oczy kulturę mieszkańców. Miasto liczy 550 tys osób co jest szokującą liczbą jak na kurort, w roku jest tam aż 300 słonecznych dni. Agadir posiada największa bazę hotelową ze wszystkich kurortów w Maroku, większośc skupia się przy bulwarze Mahamedda V, biegnącym równolegle do plaży. Bardzo blisko bo w odległości 22 kilometrów do miasta znajduje się lotnisko. Po za wspomnianymi polami golfowymi można tutaj równiez pograć w tenisa, skorzystać z przejażdzek konnych oferowanych przez miejscowe kluby. Agadir jest bardzo chętnie odwiedzany przez surferów I kitesurferów.

Zarezerwuj swój wyjazd do Agadir w najlepszych terminach za pośrednictwem najlepszego portalu TravelPlanet, w którym za jednym zamachem korzystacie z ofert wielu biur podróży:

1.06-14-06 od 1799 zl Rezerwuj
12.06-25.06 od 1849 zl Rezerwuj
23.06-06.07 od 2089 zl Rezerwuj
04.07-17.07 od 2299 zl Rezerwuj
13.07-26.07 od 2799 zl Rezerwuj
24.07-06.08 od 2999 zl Rezerwuj
04.08-17.08 od 2999 zl Rezerwuj
13.08-26-08 od 2999 zl Rezerwuj
24.08-07.09 od 2499 zl Rezerwuj
05.09-18.09 od 2299 zl Rezerwuj

20 kilometrów do miasta znajduje się port lotniczy. Obecnie miasto jest zamieszkiwane na stałe przez ponad 700 tysięcy mieszkańców.

Sprawdź hotele w Agadir: Adrar, Anezi, Argana, Club Al Moggar Garden Beach , Kenzi, Le Tivoli , LTI Agadir Beach Club, Riu Tikida Dunas, Royal Decameron Tafoukt, Tafoukt Beach

Jezeli chcesz się podzielić praktycznymi informacjami z Twojego pobytu w Agadir to napisz tutaj. Co opisywać? Zerknij na nasze inne artykuły np. Złote Piaski lub poprostu zapytaj w mailu.

Podyskutuj o Agadir na forum (proszę nie umawiać się na wyjazdy w komentarzach!)

Turyści.info: Byliśmy tam!

Do miasta Agadir wybierałem się przez kilka kolejnych lat, aż ostatecznie się udało. Biuro podróży Wezyr dało mi możliwość skorzystania z bardzo taniego wyjazdu do hotelu Anezi kosztem 999 złotych, za co dziękuję. Agadir zamieszkiwane jest przez 700 tysięcy mieszkańców, czyli można powiedzieć, że jest to po prostu duże miasto. Na początek napiszę, że Agadir bardziej przypomina zachodnioeuropejski kurort niż miejscowość położoną w Afryce. Poważnym plusem miasta jest fakt posiadania własnego lotniska. Tym sposobem niema konieczności jazdy autokarem przez kilka godzin i po kilkunastu minutach po wylądowaniu docieracie do swoich hoteli. Pierwsze co zauważyłem jadąc do hotelu to ukochanie przez marokańskie władze rond. W zasadzie co kilkaset metrów kolejne rondo, które wydaje mi się, że nie jest potrzebne, ale być może w sezonie są one częściej uczęszczane. Kolejny tym razem pozytywny czynnik jaki zauważyłem to ogromne zainteresowanie uprawianiem sportu. Niezależnie czy jechałem na wycieczkę fakultatywną o 6 rano, czy też jechałem do hotelu o godzinie 23, zawsze boiska piłkarskie były wypełnione młodymi chłopcami grającymi w piłkę.

Miasto jest bardzo duże, ale strefa turystyczna to powiedzmy cześć miasta od początku plaży do 1000 metrów w głąb miasta. Liczba hoteli jest bardzo duża, a zdecydowana większość znajduje się w ofertach polskich biur podróży. Mój hotel Anezi, w którym spędziłem 7 dni, znajduje się na wzgórzu, dosyć blisko plaży. Ogólnie zauważałem, że hotele w Agadir nie stoją na najwyższym poziomie. Te wiekowe i popularne hotele takie jak właśnie Anezi, Kenzi, Oasis, Agador i wiele innych, wymagają jak najszybszych zmian. Powinny być wyremontowane. W Agadir nie zobaczycie takich hoteli jak w egipskim Hurghadzie czy też tunezyjskim Monatirze. Hotele nie są pełne egzotycznej roślinności, a te lepsze, dosyć nowe są już bardzo kosztowne. W hotelach nie spodziewajcie się również ogromnej liczby basenów, wodospadów ani też zjeżdżalni. Tak więc jeśli pasjonujecie się turystyką, to wpierw zobaczcie takie kraje jak Turcja, Egipt czy Tunezja, a Maroko zostawcie na „ za jakiś czas”. Agadir przeznaczony jest dla turystów, którzy coś już w swoim życiu zobaczyli. Tym, na co od samego początku warto jest zwrócić uwagę w Agadirze jest ruch drogowy. Tak jak w większości krajów arabskich to katastrofa, trudno tutaj cokolwiek zrozumieć, chyba po prostu trzeba jechać do przodu. Jeszcze ciekawsze są przejścia dla pieszych. Światła ustawione są tylko z jednej strony, tak więc póki samochody nie przestaną jechać nie możecie mieć pewności, że akurat jest dla was zielone światło.
Poruszanie się po Agadir może być bardzo tanie. Należy korzystać z pomarańczowych taksówek, które są śmiesznie tanie. Za przejazd z hoteli Anezi do hipermarketu Marjan położonego pod miastem, zapłaciliśmy 1 Euro! Droga piechotką w to miejsce zajmuje około godziny! Pamiętajcie by korzystać wyłącznie z pomarańczowych taksówek oraz przypominać kierowcy o włączeniu taksometru, tak by nie dać się oszukać. Nie korzystajcie również z białych Mercedesów, gdyż są to prywaciarze, a ceny u nich są bardzo wysokie. Tak, więc wszędzie łatwo dotrzecie taksówką.

Bardzo ciekawą rozrywką w Agadirze jest niewielkie zoo, które położone jest w pobliżu plaży. W zoo zobaczyć możecie małpy, kangury, papugi oraz kilka innych gatunków zwierząt. Nie jest to rozrywka na kilka godzin, ale spokojnie może wam to zająć te kilkanaście minut. Szczerze mówiąc to była moja pierwsza wizyta w zoo od wielu lat. Korzystanie z zoo jest całkowicie darmowe, co było dla mnie dużych zaskoczeniem. Poniżej kilka fotel z zoo.

Plaża w Agadir jest wspaniała! Piaszczysta, bardzo szeroka, chociaż ze względy na mobilność, morze potrafi zalewać nawet zdecydowaną większość plaży. Na plaży dostępne są leżaki oraz parasole z tym, że jest ich strasznie mało. Widać, że kradzieże w tym mieście to coś zupełnie normalnego. Zresztą – nigdzie indziej na całym świecie nie miałem okazji zobaczenia na raz tak ogromnej liczby żebraków., W zasadzie trudno jest przejść 100 metrów bez spotkania na swojej drodze człowieka z wyciągniętą ręką, najczęściej są to osoby bardzo stare. Wniosek? Agadir jest strasznie biednym miastem.
Waluta. 1 dirham jest walutą obowiązującą tylko w Maroku i nigdzie indziej jej nie kupicie. Na koniec pobytu pieniądze należy wymienić, gdyż zakazanym jest również wywożenie tej waluty z kraju, ale oczywiście nikt tego nie sprawdza. 1 Euro to około 11 dirhamów, 1 dolar to około 9 dirhamów, czyli przekładając na walutę polską dirham to tyle co polskie 35 groszy. Ceny w Maroku są dosyć polskie, bardzo podobne do tych z jakimi mamy do czynienia w naszych miastach, ale już nad Bałtykiem ceny są wyższe.

Poniżej prezentuję ceny w Agadir:

W Maroko obowiązuje waluta dirah (MAD) 1 USD = ok. 9,05 MAD; 1 EUR = ok. 10,70 MAD; 0,3 zł = 1 MAD. W walucie marokańskiej podane sa ceny.

Coca Cola 2l 11
Duże lody włoskie 20
Najtańsze Whisky 89
Heineken 0,33 Puszk 11
Piwo marokańskie 0,33 9,5
Chipsy duża paczka 10
Crunchips duża paczka 15
Pizza 30-70
Pełny obiad od 50
Fanta 0,5 4,5
Frytki + Cola + McWrap 25
Magnesy na lodówki 15-30
Zapalniczka 5
Zmywacz do paznokci 15
Malibu 0,7 150
Woda mineralna 2l od 5 do 10
Kartka pocztowa 1-3
Mała paczka pistacji 22,5
Duża Milka 26
Wycieczka do Marakeszu 400

Gdzie kupować? Przede wszystkim w sklepach z wystawionymi cenami. Jest ich bardzo dużo, a nazywane są UNIPRIX. Ceny są bardzo atrakcyjne. Jeśli chcecie kupować u tradycyjnych handlarzy to tylko po wcześniejszym sprawdzeniu cen w sklepach, tylko wtedy nie dasz się oszukać. Handlarze są bardzo sprytni i potrafią nakręcić klientów do kupna. Nie warto jechać do hipermarketu – jest bardzo daleko, a ceny są wyższe niż w Uniprixach. Nie polecam również wycieczki do suku. O wszystko trzeba się targować i nie ma tam nic ciekawego.
Jeśli chodzi o jedzenie podawane w Agadir to trudno doszukiwać się tam pewnych tradycyjnych potraw, które miałby szczególne posmakować Polakom. W zasadzie potrawy są typowe, takie jak w polskich knajpach. Najbardziej popularna jest pizza, dania włoskie oraz Fast foody. Im dalej od morza tym smaczniejsze potrawy możecie zjeść. Polecam chodzenie do knajp nowoczesnych, gdzie zostaniecie obsłużeni na wysokim poziomie, a potrawy będą przygotowane estetycznie. W zwykłych małych knajpach różnie z tym bywa. W Agadir tylko przy plaży znajdziecie McDonalds oraz podróbkę KFC o nazwie GFC. Polecam jedzenie tam – jest dosyć tanio, a smakuje prawie jak „nasze” KFC 😉 Marokańczycy są bardzo mili, ale oczywiście każda knajpka posiada swojego naganiacza, który zdobywa klientów. Polecam lody włoskie oraz gałki, które sprzedawane są przy plaży, obok restauracji McDonalds. Ceny atrakcyjne, a lody bardzo smaczne.

Przy plaży warto jest choć kilka razy przejść się dosyć długą promenadą. To co zapewne okaże się dla was najważniejszym spostrzeżeniem to … liczba par homoseksualnych. Przez 26 lat życia nie widziałem tylu facetów chodzących za rękę na całym świecie, co przez jeden tydzień na tej promenadzie. Szczególnie dziwne jest to ze względu na ich wiarę, przecież Islam jest dużo bardziej surową wiarą i podobnie zresztą jak w naszej wierze nie akceptuje się tutaj homoseksualizmu. Jeśli chodzi o kobiety, to zdecydowana ich większość ubrana jest w stroje tradycyjne, zasłaniające całe ciało, ale zauważalne jest również odchodzenie od tego, bo szczególnie młode dziewczyny chodzą ubrane normalnie.
Tym co mnie zaskoczyło, była minimalna liczba podróbek w Agadir. Spodziewałem się, że kraj ten będzie nimi zasypany, tak jak inne kraje afrykańskie. Owszem podróbki były, ale nie w takiej liczbie jak miało to miejsce w innych krajach. Elementem wyróżniającym Agadir jest również liczba handlarzy na plaży. Jest ich dużo więcej niż spotykałem w innych krajach, sprzedają również o wiele bardziej różnicowe usługi. Można powiedzieć, że kupicie u nich wszystko.
Poniżej wstawiam mapkę Agadiru, na której opisane są wszystkie najważniejsze miejsca w Agadir. Takie mapki za darmo otrzymać można we wszystkich hotelach.

Agadir warto jest odwiedzić przynajmniej jeden raz w życiu, by zobaczyć jak „wygląda” ta kultura.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Portal turystyczny turysci.info
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x